Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Hasičské muzeum ve Skalné je jediné v kraji

Skalná - Nejdelší dobu příprav zabralo vyřizování agendy, expozice pak byla rychle

10.5.2009
SDÍLEJ:

Ve Skalné už funguje nové muzeum hasičské techniky, je jediné v kraji. Zároveň nechali hasiči požehnat novému praporu.Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Sbor dobrovolných hasičů ve Skalné v sobotu dopoledne slavnostně otevřel nové hasičské muzeum na hradě Vildštejn. Je jediné v Karlovarském kraji a exponáty zapůjčili jak soukromníci, tak další hasičské sbory z okolí, ale i z jiných krajů republiky. Události se kromě představitelů skalenských hasičů, starosty Skalné Radomila Golda a krajského radního Jaroslava Bradáče zúčastnili mnozí z těch, kdo pomáhali s muzeem.

Byli to například hasiči z německého Neusorgu, z Lokte, Teplé a z dalších obcí. Podívat se přišla také většina místních obyvatel. „Je to nádhera, klobouk dolů,“ pochvaloval si Karel Mizera. „Krása,“ znělo i od jiných, ale někteří návštěvníci nechtěli čekat ve frontě. Kvůli velkému zájmu totiž hasiči pouštěli lidi do prostor muzea po skupinkách. Po prohlídce muzea následovalo žehnání nové hasičské zástavy. Průvod vedený dudáckou kapelou vyšel z hradu a zamířil ke kostelu. Hned za dudáky šel Jaroslav Krupička, který nesl zástavu.

Během bohoslužby, při které byl plný kostel návštěvníků i věřících, vysvětlil místní farář Piotr Libner, jak je to vlastně s žehnáním. „Hodně lidí mi říkalo, že budu křít prapor. To ne, křtí se lidé. Věci, které slouží člověku, se žehnají a věci, jako třeba mešní kalich nebo kostel, které slouží bohu, se světí,“ vysvětlil rozdíl. Odpoledne pokračovaly oslavy na fotbalovém hřišti. Odehrála se zde také dětská soutěž v požárním sportu.

„Nápad vznikl, jako mnoho jiných, v hospodě,“ uvedl jednatel Sboru dobrovolných hasičů ve Skalné Roman Melničuk. „Měli jsme v majetku starou hasičskou pumpu a rozhodli jsme se, že bychom ji mohli ukázat veřejnosti.“ Příprava trvala rok a půl, teprve pak přišla na řadu realizace. Samotné muzeum se začalo tvořit, když skalenští hasiči navázali spolupráci s kolegy z německého Neusorgu. Společnými silami připravili projekt, který předložili Euregiu Egrensis.

Z dispozičního fondu v projektu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko přišel v březnu příslib na 21 700 Eur.
Prvopočáteční injekci a předfinancování projektu zajistilo město Skalná. Poskytlo asi půl milionu korun a samo se podílí patnácti procenty na celkové sumě. Dispoziční fond zafinancuje pětaosmdesát procent z celkové částky na vznik muzea.

Autor: Nataša Šmatová

10.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení