Přímo pod dohledem přihlížejících vyráběli v sobotu odpoledne na nádvoří skalenského hradu Vildštejn řezníci zabijačkové pochoutky. Lidé, kteří se přišli podívat mistrům masného řemesla pod ruce, se mohli zahřát svařeným vínem, pokochat se pohledem na umění šermířů či na tanec krásné markytánky.
„Vidíš, tak takhle se dělají jitrnice, tohle jsou jelita. Sádlo se musí vyškvařit, maso se nekupuje v obchodě už naporcované, ale je třeba z čuníka nebo z krávy,“ využil příležitosti otec, který přivedl na zabijačku své dvě ratolesti.

„Akci, která zahájila ve dvě hodiny po poledni, připravujeme už od rána, abychom lidem mohli odpoledne nabídnout první zabijačkové pochoutky,“ vysvětlila Zuzana Pumrová, která má na starosti chod hradní restaurace.

Poražené prase bylo nutné nejprve vykrvit, spařit a očistit. Pak už jej řezníci vyzvedli kladkou do výše a vyvrhli. „A teď nastala ta pravá řeznická dřina. Všechno se muselo nakrájet, smíchat, okořenit, naplnit, vyškvařit, uvařit,“ vypočítává Zuzana Pumrová. „Aby staročeská zabijačka dostala ten pravý šmrnc, pozvali jsme šermíře, kteří si říkají Berounští měšťané, a skupinu dobové hudby Gothic ze Sokolova.“

Přestože pozorovat při práci mistry řezníky bylo lákavé, mnozí návštěvníci se před lezavou zimou po chvíli uchýlili dovnitř hradu. Tady mohli nejen posedět v teple hradní restaurace, ale prohlédnout si například tamní malé muzeum ve sklepení. „K bývalým majitelům hradu patřili kromě Šliků například Nothaftové či Trauttenbergové. Právě posledně jmenovaní na sklonku svého panování postavili nedaleko hradu mnohem pohodlnější zámek. Pověst vypráví, že právě když se do něj stěhovali, ztratila se jedna z Trauttenbergových dcer. Při rekonstrukci hradu našli dělníci ženskou kostru zazděnou do komínového průduchu. Další lidské ostatky objevili při úpravě nádvoří. Spolu s dalšími nálezy tvoří kosterní pozůstatky důležité exponáty místního muzea,“ doplnila Pumrová.