VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy je vhodný čas na volno?

Skalná - Kantoři ze skalenské školy zpracovávali projekt, nemohli tedy vyučovat žáky

7.5.2008 1
SDÍLEJ:

KROMĚ SKALENSKÝCH DĚTÍ museli všichni ostatní žáci základních škol na Chebsku na vyučování. V jejich školách nebylo ředitelské volno vyhlášeno. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Jak uvedl ve svém vyjádření k článku z 3. května s titulkem Ředitel školy prodloužil víkend, vyhlásil v pátek volno ředitel skalenské školy Stanislav Hercig, měl důvod k tomu, aby vyhlásil ředitelské volno.

„Do 10. června mají být podány žádosti o podporu projektů z operačního programu rozvoje lidských zdrojů. Takový dokument se prakticky nedá zpracovat v běžném pracovním týdnu,“ sdělil.

„Do určeného data ale již nejsou žádné standardní prázdniny, ve kterých se učitelé mohou soustředěně věnovat koncepční práci. Volno pro žáky tak bylo zároveň pracovní dobou pro učitele, ve které mohli nerušeně zpracovávat konkrétní zadání – návrh projektu,“ uvedl.
Jak dále sdělil, není podle něj pravdou, že by ředitel mohl vyhlásit volno pouze z velmi vážných a technických důvodů. „Dle zákona č. 561/2004 paragraf 24 odstavec 2 může v období školního vyučování ředitel školy ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše pět volných dnů ve školním roce,“ podotkl.

Informace, které se tak dostaly Deníku, vyvolávají otázku, kdy je tedy vhodný čas pro vyhlášení ředitelského volna.
„Mohu vás ujistit, že v Libé si paní ředitelka také prodloužila víkend a ve škole se neučilo,“ řekl rovněž Václav Balvín z Libé. „V libské škole je ke zrušení vyučování vždy řada důvodů, například jedeme do bazénu, navštívíme sousedy v Německu nebo oni nás. Jestliže se tereziánský způsob vyučování v naší jednotřídce někomu nelíbí, může zcela demokraticky posílat svoje dítě do školy v Hazlově nebo v Chebu. A také to tak mnozí dělají,“ dodal Balvín.

Zpřesňující údaje od ředitele školy ve Skalné Stanislava Herciga:

1. Není pravdou, že by ředitel mohl vyhlásit volno pouze z velmi vážných a technických důvodů. Dle zákona č. 561/2004 §24 odst. 2: „V období školního vyučování může ředitel školy ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše 5 volných dnů ve školním roce.“

2. Není pravdou, že pan ing. Milan Klabouch prohlásil „Když si chce ředitel prodloužit víkend, vyhlásí volno.“ Paní redaktorce se pouze snažil vysvětlit okolnosti, za jakých dochází k vyhlášení ředitelského volna. Činil tak mimo rámec svých služebních povinností – na městském úřadě má na starosti odbor investic, nikoli školství.

3. Je možné, že si nějaká maminka posteskla jiné. Ale zde musím položit otázku i paní redaktorce jako mamince žákyně první třídy: Byla na schůzce s rodiči 15. dubna t.r.? Jak naložila se zde nabytými informacemi? O ředitelském volnu zde byli rodiče informováni, opakovaně pak oznámením v žákovské knížce. Žádný nesouhlas nebyl zaznamenán, nikdo si nestěžoval ani u třídních učitelek, ani u ředitele školy.

4. I přesto ve školní družině a ve škole fungovala pohotovost tří pedagogů, pro případ, že by přes vyhlášené volno některé dítě do školní družiny a do školy přišlo. Nedostavil se žádný žák.

5. Není pravdou, že by Základní škola Skalná byla jedinou základní školou, která vyhlašuje na pátek 2. nebo 9. 5. 2008 volno. Nejbližší základní školy vyhlašují na jeden nebo oba uvedené dny volno také. Pomocí internetu lze snadno zjistit, že obdobná situace je v celé České republice.

6. Zdůvodnění volna pro žáky Základní školy Skalná dne 2.5.2008 je následující:

a) Do 10. června mají být podány žádosti o podporu projektů z operačního programu rozvoje lidských zdrojů. Takový dokument se prakticky nedá zpracovat v běžném pracovním týdnu. Do určeného data ale již nejsou žádné standardní prázdniny, ve kterých se učitelé mohou soustředně věnovat koncepční práci. Volno pro žáky tak bylo zároveň pracovní dobou pro učitele, ve které mohli nerušeně zpracovávat konkrétní zadání – návrh projektu.

b) Dle zkušeností minulých let si řada rodičů při souběhu svátků a víkendu tak, jak k němu dochází letos v květnu, vyžádá uvolnění dítěte a odjíždí na kratší dovolenou. Výuka se tak stává problematickou, nelze probírat novou látku a absenci je třeba brát v úvahu i při procvičování. Proto považujeme za vhodné poskytnout volno všem žákům.

PaedDr. Stanislav Hercig, CSc.

ředitel školy

Místo události:
7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT