Heslem Za Chebsko špinavější se asi řídí lidé, kterým připadá, že v přírodě chybí černé skládky. Jinak si jejich jednání nelze vysvětlit. Přitom za zakládání černých skládek hrozí, jak jsme zjistili, nemalé finanční pokuty.
Jejich výši určují pracovníci městského úřadu podle závažnosti a toho, kdo znečištění způsobil.

„Fyzickým osobám hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun, právnickým pak 300 tisíc korun,“ informovala včera Kateřina Vebrová z odboru životního prostředí chebské radnice. Největším problémem je podle ní v podobných případech prokázat pachatelům založení černé skládky.
To ale není u posledního případu, se kterým se setkali chebští městští policisté, problém.

„Naše hlídka přistihla 8. května u bývalého skladu osiv v chebské průmyslové zóně tři muže z Chebu, jak zakládají černou skládku,“ sdělil velitel chebské městské policie Jiří Šmolík.
Hlídka podle něj přijela na místo právě v okamžiku, kdy trojice vykládala z dodávkového automobilu odpadky. Jednalo se zejména o pneumatiky a různé plasty.
„Případ jsme předali ke správnímu řízení odboru životního prostředí,“ dodal velitel městské policie.

Velké množství černých skládek v Chebu i jeho bezprostředním okolí je trnem v oku mnoha obyvatel města.
„Nechápu, proč si někdo dá tu práci naložit odpadky do auta a pak je někam potajmu složit. Kdyby je předal na skládku, měl by klid, Doufám jen, že mu to úředníci spočítají,“ řekl Martin Staněk z Chebu.

Podle námi oslovených obyvatel města by měly odpovědné úřady přitvrdit v boji s podobnými nepořádníky.
„Strážníci by měli mnohem častěji kontrolovat různá chebská ´zákoutí´ nebo okolí různých silniček. Jsou plná nepořádku. Přistižení pachatelé by pak měli celé okolí uklidit. To je asi jediné smysluplné řešení,“ uvedl Antonín Pavelka.

„Nestačí jen rozdávat pokuty. Lidé musí sami změnit způsob svého myšlení a uvědomit si, jak přírodě škodí. Navíc se za odvoz odpadu na skládku platí. Stálo by proto za úvahu, jestli ty ceny nejsou přemrštěné,“ oponoval Petr Havlíček z Chebu.

Podle představitelů ekologických organizací chybí v Čechách motivace spotřebitelů třídit odpad. Tou jedinou je totiž jejich osobní smysl pro ekologii. Občané by měli více využívat nabídek jednotlivých obcí na svážení velkoobjemových nebo nebezpečných odpadů. Zatím jediný fungující sběr odpadů v republice je výkup prázdných lahví.