Žáci základní školy v Hranicích jsou akčnější než mnozí dospělí a sami vyhlásili sbírku pro děti v Raspenavě.
„Po prázdninách se o tom naši žáci bavili a napadlo je, že by chtěli pomoci,“ řekla ředitelka školy Hana Levá.

„Trochu jsem jim pomohla tím, že jsem volala do Libereckého kraje a oslovila Chrastavu, kde mi řekli, že škola zasažena nebyla. Pak jsem se spojila s ředitelem školy v Raspenavě, který naši pomoc uvítal s tím, že za vybrané peníze nakoupí školní pomůcky dětem ze zatopených rodin,“ vysvětlila.
Iniciátorkami samotné sbírky jsou členky žákovského parlamentu ZŠ Hranice Markéta Svobodová a Nikol Mojcherová, obě z osmé třídy.
„Byl to vlastně takový nápad nás všech,“ odmítla zásluhy Nikol, stejně jako její spolužačka Markéta.

Ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto, vyrobili si žáci plakáty, které rozvěsili nejen ve škole, ale také po celém městě a v továrnách. Do sbírky zapojili také jednu z místních firem.

„Rodiče mě doma pochválili a okamžitě přispěli,“ řekla Nikol, jako dobrý nápad to přišlo i rodičům Markéty. „Hned mi dali peníze,“ uvedla. Bohužel se školáci setkali i s negativními reakcemi. Těch ale není mnoho.

„Ve sbírce jsou v tuto chvíli dva tisíce korun ve škole a dva a půl tisíce korun v oslovené firmě,“ upřesnila ještě ředitelka Levá. Jak dodala, děti přispívají, jak mohou, přinesou klidně i desetikorunu. Sbírka potrvá do konce září.

Žákovský parlament sestává ze zástupců téměř všech tříd, s výjimkou prvních a druhých. Po odchodu deváťáků se pravidelně konají tajné volby na doplnění členů parlamentu. Jeho práce je povětšinou samostatná, pro své spolužáky pořádá nejrůznější akce.

Bývá to například vítání prvňáčků, pouštění draků, stavění sněhuláků, tradiční jarní běh do schodů či oslava Halloweenu. Některé z akcí jsou i veřejné. To se týká plánovaného Běhu městem, který se odehraje 1. října. Děti samy vyrábí diplomy pro vítěze, organizují celou akci, dokonce i shání sponzory a ceny, jednají se zástupci místního městského úřadu i se samotným starostou.
Učí se tak, že nic nedostanou zadarmo a o vše se musí přičinit. (šma)