Ozbrojené konflikty, války, zbrojení a zároveň negativní důsledky civilizace jako je globální oteplování, emise, ničivé záplavy nebo katastrofální sucha. To vše představuje v očích dnešních školáků pro lidstvo vážný problém. V průzkumu, který náš Deník uskutečnil mezi čtrnácti stovkami školou povinných dětí od šesti do patnácti let ve všech krajích České republiky, tak odpovědělo téměř čtyřicet procent všech dotázaných. Na otázku Co by tedy mělo ze světa zmizet, se však třetina respondentů paradoxně shoduje na škole a učitelích.
„To by bylo fajn,“ míní devítiletá Anička z Chebu. Co by tedy namísto školy chtěla dělat, však neví. „Třeba chodit s partou do kina, hrát na počítači a tak,“ dodává po chvíli.
To osmiletý Jiří chodí do školy rád. Čeho se však bojí, jsou živelné katastrofy. „Viděl jsem v televizi, jak hoří domy v Řecku. Taky jsem rád, že tady nemáme zemětřesení,“ svěřuje se.
Starší děti si už uvědomují nebezpečí, které s sebou nesou drogy a násilí. „Nedávno přepadli u nás před domem mojí kamarádku. Má z toho trauma ještě teď, i když se jí téměř nic nestalo. Od té doby mi naši pokaždé, když někam jdu, zdůrazňují, abych byla opatrná, nikde nechodila v noci a sama,“ řekla čtrnáctiletá Natálie. „Taky se bojí, abych nezačala brát nějaké drogy nebo kouřit cigarety. Pořád mě kontrolují a vyptávají se mě na všechno možné.“
Velké obavy také podle dětí představuje hrozba případného válečného konfliktu.
„Bavili jsme se o tom doma a shodli jsme se, že nejhorší jsou války. V zemích, kde se pořád bojuje, není nic. Nemocnice, školy, obchody a úřady jsou zavřené, děti si nemůžou hrát na ulici, všichni jsou pořád zalezlí. A nakonec se všichni navzájem postřílejí. To je podle mého největší nebezpečí pro lidstvo,“ míní patnáctiletý Martin.