Problémy, zážitky a otázky kolem sexu, pití alkoholu, kouření, drog a dalších problematických oblastí probírá doma se svými rodiči téměř třetina dětí základních škol. Vyplývá to z průzkumu, který minulý týden náš Deník uskutečnil mezi téměř patnácti stovkami dětí z celé republiky. Jen každý desátý žák je na tom tak, že se svým rodičům nebo prarodičům, kteří jej vychovávají, nesvěřuje vůbec s ničím.
„Mám s rodiči docela kamarádský vztah. Jsme spolu schopni mluvit téměř o všem. Je ale pravda, že když mám nějaký problém, snažím se ho vyřešit nejprve sám a teprve až potom se s ním možná svěřím rodičům,“ řekl čtrnáctilerý Petr z Chebu. Naopak jeho spolužák Dominik je od malička zvyklý na rodiče příliš nespoléhat. „Nemluvím s nimi téměř o ničem. Snad jen o známkách ve škole. Jinak si dělám co chci,“ tvrdí.
Podle našeho průzkumu se děti svým rodičům nejméně svěřují s tím, že se zachovaly obecně špatně, například někoho okradly nebo něco zničily. To přiznalo sedmnáct procent oslovených školáků. Patnáct procent respondentů za žádných okolností nezasvěcuje rodiče do svých zkušeností s láskou, případně se sexem. Stejný počet dětí se nesvěřuje s tím, že příležitostně pijí alkoholické nápoje, kouří nebo že zkusily někdy vzít nějakou drogu.
Osm procent skrývá před svými nejbližšími problémy ve škole a sedm procent má před rodiči nějaké jiné tajemství či problém, který jim nechce prozradit. Fakt, že šikanuje spolužáky nebo se na takovém chování podílí, si nechávají pro sebe plná dvě procenta oslovených dětí. Pouhé jedno procento hřeší tím, že tajně sleduje nevhodné filmy.