Odborníci se ale shodují, že nejlepší prevencí problémů jsou fungující vztahy v rodině.
„Děti by se měly obrátit nejprve na svoje rodiče, společně si o problému promluvit a pak jej s rodiči a se školou řešit. Ve vážných případech, kdy už může jít i o život, bych neváhal obrátit se i na Policii ČR,“ řekl chebský psycholog Ján Pobežal.
Dětem hodně pomáhají v řešení problémů napříkald schránky důvěry. V Sokolově jsou rozmístěny v jednotlivých školách. „Vybírají je přímo policisté České republiky,“ řekla mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.
Podle sokolovské městské preventistky Petry Janové mají týrané děti ve školách, ale i například v rodinách, i jiné možnosti se se svým problémem svěřit.
„Mohou přijít například přímo na oddělení Městské policie v Sokolově se sídlem v ulici Rokycanově v přízemí městského úřadu. Tady zhodnotíme vzniklou situaci a rozhodneme o dalším postupu. Další možnost je zavolat na linku důvěry na telefonní číslo 352 622 962,“ uvádí příklady pomoci dětem preventistka.
„Zejména na středních školách může šikana přinášet velké problémy, protože tam už se nejedná o to klasické podrhávání nohou, ale její projevy jsou skryté a tudíž hůř identifikovatelné,“ varuje Pobežal.
Pomoc obětem domácího násilí nabízí od ledna letošního roku v Sokolově i stejnojmenné centrum. To sídlí od 1. srpna v objektu nedaleko bývalého hotelu Ohře v Sokolově.
Na tamní pracovníky se mohou oběti případného násilí obracet na telefonním čísle 736 514 095.