„Copak budeme vařit?" ptá se rodinky nejedna maminka. Ve školních jídelnách ale žáci moc na výběr nemají a musí vzít zavděk tím, co vymyslí jejich kuchařky.

V Základní škole Dolní Žandov ale mohou děti do jídelníčku zasáhnout. Žákovští parlamenťáci Čápata totiž přišli na jednom ze svých zasedání na nápad uskutečnit takzvané obědy na přání. Každá třída si volí jednou měsíčně jeden oběd sestávající z polévky a hlavního chodu. „Tyto návrhy pak vložíme do krabičky a z té pak jednou měsíčně vylosujeme ´oběd na přání´ na následující měsíc," seznámila s projektem jedna z parlamenťaček Kačka.

Losování se na začátku každého měsíce zhostí žáci žandovské přípravné třídy. „Jídlo na únor už máme vylosované," řekla zástupkyně ředitele Vlasta Hrbková. Do krabičky, ve které byly ´top´ polévky s hlavním chodem, sáhl tentokrát Filípek Tomaštík. „Vylosoval návrh druháků, a to rajskou polévku a buchtičky s krémem," přiblížila.

Samotným žákům se nápad s losováním oblíbených jídel moc líbí. „Můžeme si tam napsat, co máme nejraději," řekl Péťa. „Je jen oříšek se shodnout tak, abychom byli spokojeni všichni. Ale nápad je to moc dobrý. Doufám, že příští měsíc se podaří našim spolužákům vytáhnout jídlo, které do krabičky vhodíme my."