Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní parlament?

Cheb - Integrovaná střední škola se představuje.

26.2.2011
SDÍLEJ:

Studenti Integrované střední školy. Foto: Foto: archív školy

„Ahoj, člověče, kdes byl včera? Čekali jsme na tebe a ty nikde. Nějaké potíže?“ „Ne, kdepak, já měl úřední odpoledne, byl jsem na schůzi parlamentu.“ „Aha, cha, no jasně! Kde jinde, viď?“ „Proč se směješ? Myslím školní parlament. Náhodou mi to přijde bezvadné, že můžeme měnit to, co se nám nelíbí.“ „Fakt? Vy máte školní parlament? To za nás nic takového nebylo. Stejně ale nevěřím, že bude vaše stížnosti někdo poslouchat. „Nejde přece jen o stížnosti.

Musíme vymyslet způsob zlepšení a taky, jak tomu sami pomůžeme. Podstatné je, že nás škola podpoří.“ „A tomu fakt věříš?“ „Věřím, na prvním setkání s námi mluvil ředitel školy, on sám chce, aby parlament fungoval, má pak informace z dalšího zdroje a věci se můžou měnit k lepšímu. A už se mění.

Důležité je, že nás někdo chce poslouchat, že někoho zajímá náš názor. Líbí se mi, jak je to oficiální, musí se to brát vážně, protože zastupuješ celou třídu, to není jednoduchá pozice. Jsem prostě zastupitel, to zní cool, ne, v sedmnácti?“ „Jo, zní to jak z amerického filmu. Škola pro studenty, studenti u jednoho stolu s vedením školy. A o čem tam vlastně mluvíte? To se nikdo nebojí a nestydí?“ „Nejdříve jednáme sami, bez dospělých.

Takže hlavně o tom, co vidíme my studenti, rozvrhy, podmínky a pravidla studia, technické zázemí, vztahy mezi námi a učiteli i mezi námi navzájem. A taky třeba úplně drobné věci jako nástěnky a exkurze, informace. Jsme veliká škola, potřebujeme spolu mluvit. To, že někdy nemůžeme jednoduše splnit to, co nám učitelé zadají, ani třeba nikoho z dospělých nenapadne, takhle se to dozví.“

„Tak teď můžete zatlačit na učitele, to máte skvělé!“ „Učitelé jsou s námi přece na jedné lodi. Jde o hledání domluvy. Když se najde kompromisní řešení, nemusí se nikdo cítit ukřivděně. Divil by ses, kolik otázek se pokaždé otevře. Máme u nás tolik různých oborů, pro každého je důležité něco jiného. To jsem si nikdy neuvědomoval. A tady je prostor pro to, aby spolu žáci a učitelé mluvili jako partneři, to je bezva. To pak vidíš, jak se i z prváků stávají dospělí, když musí jasně říct, co jim vadí.“ „To si právě říkám, ono to vypadá krásně, ale říct jasně za celou třídu, co chci, proč a navrhnout dokonce řešení, to není vůbec legrace. To já bych asi nezvládl.“ „Je to těžké, ale spoustu se toho naučíš do života. A k tomu kvalitní škola je, ne?“

(jh)

26.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení