Už jen několik dní dělí deváťáky od odevzdání přihlášek na střední školy. Některé ze škol se budou snažit lákat žáky například i financemi, nebo novými moderními prostory.

Potvrdil to Vratislav Emler, krajský radní pro oblast školství.

„Termín pro přihlášky je stanovený na 15. března, takže času už opravdu moc nezbývá,“ upozornil Emler.

Podle něj se přihlášky na střední školy týkají zhruba dvou tisíc domácností. „Doufám, že lidé vše podají v řádném termínu a žáci si vyberou dobře,“ dodal Emler.

Lákadlem bude pro žáky z celého kraje určitě Integrovaná střední škola v Chebu, která pro žáky od září 2011 přichystala stipendijní řád a ti, co budou mít dobrý prospěch, mohou počítat s odměnou až 800 korun měsíčně. „Žáci budou muset samozřejmě splňovat podmínky na průměr známek. U maturitních oborů nesmí být horší než 2,0. Stipendium budou moci získat žáci všech oborů,“ upřesnil Emler.

Stipendijní řád už schválila rada Karlovarského kraje. „Myslím, že je připravený dobře a může motivovat žáky k lepšímu přístupu ke studiu. Je to podle mě dobrý záměr,“ dodal krajský radní.

Zajímavá bude pro žáky i Střední průmyslová škola Ostrov, která nabídne od nového školního roku moderní budovu. „Ta bude pro studenty určitě velmi atraktivní. Je však i celá řada dalších škol, které jsou velmi perspektivní,“ ujistil radní Karlovarského kraje.

Deváťáci nové možnosti vítají. „Jsem sice z Karlových Varů, ale nabídka získávat za dobré známky peníze je skutečně velmi zajímavá. Jde jen o to, aby si studium vybrali žáci, kteří o něj stojí, a ne jen kvůli penězům. To by byla chyba,“ zhodnotil chebskou školu žák Tomáš Peterka.