Silniční most na výjezdu z Velké Hleďsebe na Mariánské Lázně, který stál více jak třináct milionů korun se po měsíčním zdržení za nepříznivého počasí slavnostně otevřel.

Akce modernizace mostu Velká Hleďsebe připravil Karlovarský kraj v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad. Ten byl součástí projektu s názvem Rozvoj dopravní infrastruktury silnic II. a III. třídy v Karlovarském kraji. „Stavbu financoval z 85 procent Regionální operační program, takže Evropská unie, a po sedmi a půl procentech dával stát a kraj,“ sdělil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

„Stavba se pozdržela o měsíc kvůli špatným nosníkům.“

Josef Richtr, ředitel společnosti SMP CZ

Dělníci museli most rekonstruovat kvůli špatnému stavebně technickému stavu původní nosné konstrukce. Celý most má délku 15 metrů. Zhotovitelem se podle výsledků zadávacího řízení stala firma SMP CZ, a.s. Pracovníci se stavbou mostu začali 1. června a skončili 30. listopadu 2009. Dokončení stavby mostu se zpozdilo o měsíc. Důvodem bylo podle Krajského úřadu to, že stavebníci museli vyměnit úplně všechny železobetonové nosníky. Když se provedla celková diagnostika nosníků, přišlo se na to, že jsou zcela nevyhovující. Krajní nosníky byly dokonce kvůli pronikající vodě zdegradované.

„Problém byl s nosníky,“ řekl ředitel firmy SMP CZ Josef Richtr. „Byly poničené více než se očekávalo. Musely nechat vyrobit zcela nové. Celá mostní konstrukce je nová, takže ten most je prakticky novostavba, i životnost je vyšší.“

LUKÁŠ MAĎA

JAN BURIÁNEK