Tyflocentrum Cheb a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) Cheb navázali spolupráci se středními a základními školami jak v na Chebsku, tak na Sokolovsku.
Studentům přednášejí o tom, jaké možnosti vzdělání a pracovního uplatnění mají zrakově postižení, jak jim pomoci například na ulici či jak pracuje slepecký pes.

Včera navštívili zástupci Tyflocentra Emil Miklóš s Lenkou Vališovou a zástupci SONS Božena Hrazdilová s Danou Vrchlaskou Integrovanou střední školu Cheb. „S přednáškami na školách teprve začínáme,“ uvedl nevidomý Emil Miklóš. „Uvítali bychom, kdyby nás školy kontaktovaly, protože s nevidomým člověkem se mohou lidé běžně setkat.“ Podle něj je důležité, aby zdraví spoluobčané věděli, jak se vlastně zachovat, chtějí–li nevidomému pomoci třeba přejít přes ulici.
Na ukázku přinesli zástupci Tyflocentra a SONS studentům běžně používané pomůcky jako například mobilní telefon se zvukovým výstupem, kuchyňskou a osobní váhu rovněž s hlasovým výstupem, ale také míč s rolničkou. „Zrakově postižení také sportují,“ řekl Emil Miklóš.
Studenti však kromě pomůcek a názorných ukázek v podání pracovníků pořádajících organizací dostali možnost vyzkoušet si chůzi se zakrytýma očima pomocí hole a slepeckého psa.

Jitka Jánová chodila po rovné chodbě, ale měla ´divný´ pocit. „Měla jsem strach, že do něčeho narazím,“ přiznala. „Je to zvláštní, když člověk nevnímá ty barvy okolo.“
Její spolužačka Daniela Riganová si zkusila chůzi po schodech. Za ruku ji vedla učitelka, Emil Miklóš a slepecký pes. Přesto měla strach. „Bála jsem se, že spadnu. Cesta nahoru do schodů byla mnohem lepší než dolů.“