VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slídiči skládali všestranné zkoušky

Lipová – Pracovní lovečtí psi – slídiči se svými vodiči si dali o víkendu sraz v Lipové, aby se utkali ve všestranných klubových zkouškách. Těch se mohli zúčastnit psi, kteří úspěšně absolvovali zkoušku vloh nebo jakoukoli zkoušku upotřebitelnosti.

18.9.2011
SDÍLEJ:

Slídiči skládali všestranné zkouškyFoto: DENÍK/Jana Bežáková

„Myslivecké sdružení Vlastník Lipová pořádá tyto mezinárodní zkoušky podruhé,“ přiblížil Václav Krejčí ze lipovského sdružení s tím, že poprvé se v katastru Chebu a Lipové uskutečnily tyto zkoušky před čtyřmi lety. „Bez sponzorů bychom je ale uspořádat nedokázali.“

Patnáct psů po dva dny dokazovalo, jak umí být svému vůdci nápomocno na čtyřech stanovištích. „Na prvním, kterému říkáme pole, psi předváděli, jak umí vyslídit živou zvěř, dokazují poslušnost nebo hlasitost,“ řekl hlavní rozhodčí Jan Horyna. Museli také obstát ve vodních pracech. „Ty spočívají ve slídění v rákosí, dohledání a přinesení kachny z rákosí i z hluboké vody.“ Slídiči musí umět také tak zvanou šoulačku, která imituje skutečný lov, nebo ovládat práci na pobarvené stopě. „Barva se kape den předem,“ uvedl Horyna. Mezi úkoly bylo také vodění na řemeni, dohledávka a přinášení srstnaté zvěře nebo chování po výstřelu. Každá disciplína se hodnotila zvlášť a pes v ní mohl získat maximálně čtyři body. „Ne každá je ale stejně těžká, proto se nakonec násobí koeficienty, jedna z nejnáročnější je právě práce na barvě. Pokud pes v nějaké disciplíně nedostane ani bod, v soutěži končí.“ Jednou z devatenácti disciplín byl také klid na stanovišti. „Pes je buď volně nebo přivázaný. Vůdce nad sebe vystřelí a rozhodčí sledují, jak pes reaguje. Měl by zůstat klidný.“

Všestranné klubové zkoušky jsou nejnáročnějšími vůbec. „Náročnější neexistují. Pes, který je absolvuje, získá nejen prestiž, ale také titul U, jako univerzální pes. To je důležité například při krytí,“ dodal Horyna.

Autor: Jana Bežáková

18.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení