Kvůli uklidnění klientů pozval před nedávnem Karlovarský kraj do domova na Skalce klienty z Dragounské. Ti se tak mohli přesvědčit, že pokud se rozhodnou přestěhovat, získají komfort, na který jsou zvyklí, a nemusejí se ničeho bát. Někteří z klientů v Dragounské měli zájem se ihned nastěhovat na Skalku.
„Jsme rádi, že se prohlídku a společnou diskusi klientů povedlo uspořádat. Zase jsme si ověřili, že zbytečné fámy, které čteme na sociálních sítích, nebo se předávají mezi obyvateli a zaměstnanci Dragounské, nejsou pravdivé,“ sdělil náměstek hejtmanky Petr Kubis. „Ano, platí, že oba domovy chceme sloučit, zůstanou ale dvě pracoviště a do moderního zázemí na Skalce postupně klienty z Dragounské přesuneme. Nikoho nebudeme nutit násilím, nikdo ze zaměstnanců nepřijde o práci. Ostatně jsme se setkali i s tím, že už se řada lidí ptala, jestli se na Skalku mohou přestěhovat ještě do konce roku, a zazněl i dotaz, zda by to mohlo být zítra,“ dodal Petr Kubis.
Klienty z Dragounské nejvíce zajímalo, jaké zkušenosti mají senioři na sídlišti Skalka a zda jim něco nechybí. Starosti měli i o to, zda mají senioři na Skalce v dosahu kadeřnici nebo restauraci, kam by ve volném čase mohli zajít.
„Na Skalce se mi daří moc dobře, jsem tu moc spokojená,“ sdělila současná obyvatelka penzionu Ljuba Ludvíková.
„Během týdne tu máme i kulturní představení. Přichází k nám například děti ze školky, které pro nás zatančí a zazpívají. Máme tu někdy na návštěvě i kapely, které nám hrají známé písničky. Takže si s ostatními klienty i zazpívám,“ konstatovala Ludvíková.
Mezi veřejností se šíří informace například i o tom, že dům v Dragounské půjde k zemi a podobně. Tak dramatické scénáře se však konat nebudou. Formálně se sice obě zařízení sloučí, ale pro klienty se nic nezmění. Pokud však některý z klientů domova v Dragounské se bude chtít přestěhovat na Skalku, nikdo mu v tom nebude bránit. Pokud bude chtít zůstat v Dragounské, bude tam moci zůstat.
I tak vznikla proti slučování penzionů petice. A to z důvodu, že příbuzní klientů se obávají zhoršení služeb a rušení lůžek pro seniory, která tak budou ve městě chybět.
A co je hlavním důvodem sloučení obou domovů pro seniory? „Počítalo se s tím dlouhodobě už několik let. Karlovarský kraj sestavuje základní síť poskytovatelů sociálních služeb. A tam se stanovuje přesný počet lůžek domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a podobně. Okres Cheb má z tohoto počtu na svém území polovinu těchto lůžek. Chceme, aby rozmístění bylo rovnoměrné,“ dodal Kubis.