VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sluchové postižení znamená razantní změnu života

Cheb -Studenti chebské školy získali řadu důležitých informací o neslyšících a nedoslýchavých.

30.11.2011 2
SDÍLEJ:

PŘEDSTAVITELÉ občanského sdružení Cespo Petr Novák (zleva) a Milan Holub informovali studenty chebské Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy o životě neslyšících a nedoslýchavých. Foto: Deník/ Nataša V. Šmatová

Hluchota odděluje lidi od lidí, zaznělo na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole (SZŠ a VOŠ) Cheb, kam zavítali představitelé občanského sdružení Cespo Milan Holub a Petr Novák.

Prvně jmenovaný má neslyšící rodinné příslušníky, druhý je sám neslyšící s kochleárním implantátem. Oba tedy mají osobní zkušenosti, které sdělují ostatním a učí je, jak přistupovat k lidem se sluchovým postižením.

„Naše sdružení působí v Ústí nad Labem od roku 2000, ale celorepublikově pořádáme přednášky jako je tato,” uvedl Petr Novák.

„Víte, 80 procent informací člověk přijímá sluchem a pokud o tuto možnost přijde, jeho život se razantně změní,” řekl s tím, že on sám přišel o sluch po úrazu a doporučil všem, kteří by se snad dostali do podobné situace, vyhledat poradenství odborníků. Občanské sdružení nabízí pomoc při hledání řešení běžných situací a zároveň tlumočení a výuku znakového jazyka. „O znakový jazyk byl velký zájem v letech 2003 až 2007. Ovšem, pokud jej člověk nepoužívá, zapomene, tak jako u každého cizího jazyka,” vysvětlil Novák.

Řada nedoslýchavých a neslyšících se také naučila odezírat. Někteří z nich používají kompenzační pomůcky a naslouchadla. Vhodní kandidáti, u nichž není porušen sluchový nerv, mají šanci na získání kochleárního implantátu.

Přesto nemají vyhráno. Sluchové pomůcky sice přivedou zvuk do ucha, ale někdy nastane potíž s porozuměním slyšenému slovu. Pak je třeba se optat, zda dotyčný opravdu rozuměl, případně vysvětlit jinak nebo napsat. Rozhodně nemá smysl zvyšovat hlas.

Také je třeba se vyvarovat hovoru v hlučném prostředí. Neslyšící pak neví, koho má poslouchat. Důležité je neodvracet hlavu při rozhovoru či hovořit v přítmí, aby se neztěžovalo odezírání.

To a řadu dalších důležitých poznatků dostali studenti SZŠ a VOŠ.

„Bylo to pro mě velmi zajímavé,” řekla studenta 4. ročníku SZŠ, obor sociální péče, Andrea Husníková. „Myslím, že se mi to velmi hodí v budoucím uplatnění.”

Autor: Nataša Šmatová

30.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení