Mezi veřejností se šíří informace například i o tom, že dům v Dragounské půjde k zemi a podobně. Tak dramatické scénáře se však konat nebudou. Potvrdil to včera v Domově pro seniory v Chebu na sídlišti Skalka náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis. Formálně se sice obě zařízení sloučí, ale pro klienty se nic nezmění. Pokud však některý z klientů domova v Dragounské se bude chtít přestěhovat na Skalku, nikdo mu v tom nebude bránit. Pokud bude chtít zůstat v Dragounské, bude tam moci zůstat.

„Abychom všechny obyvatele uklidnili, uspořádali jsme společné setkání klientů Domova pro seniory Skalka a v Dragounské ulici v Chebu za účasti zástupců vedení Karlovarského kraje a obou domovů,“ informovala tisková mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Několik obyvatel domova pro seniory tak dostalo příležitost vidět, kam by se v případě svého zájmu mohli přestěhovat. Klienti z Dragounské si prohlédli nově zrekonstruované pokoje, koupelny a veškeré zázemí, které domov na Skalce má.

„Fámy o tom, že domov v Dragounské zbourá bagr, je nesmysl. Nevím, kdo tyto fámy vypustil do světa, ale tak tomu rozhodně nebude,“ komentoval Petr Kubis.

Klienti Domova pro seniory v Dragounské dostanou pouze příležitost se přestěhovat, pokud o to budou mít zájem. Tím, že od ledna příštího roku se formálně sloučí pod jedno pracoviště, tak bude celá byrokratická cesta mnohem snazší.

„Pokud někteří z klientů po domluvě se svými rodinnými příslušníky se stěhovat nebudou chtít, nikdo je k tomu nutit nebude a budou stále moci na Dragounské zůstat. Nicméně už jsem hovořil s několika rodinnými příslušníky klientů i se samotnými klienty Domova pro seniory v Dragounské a někteří z nich by se rádi na Skalku odstěhovali už v letošním roce,“ uvedl Petr Kubis.


V Domově pro seniory Skalka je však zatím omezená kapacita, protože je tu stále v běhu rekonstrukce jednotlivých pater domu. Oprava domu letos skončí.

„Samotné stěhování těch, kteří o Skalku budou stát, bude v klidu, bez zbytečného stresu. Klienti v Dragounské budou mít otevřenou možnost se bez čekání dostat na Skalku,“ upřesnil Petr Kubis.

A co je hlavním důvodem sloučení obou domovů pro seniory?

„Počítalo se s tím dlouhodobě už několik let. Karlovarský kraj sestavuje základní síť poskytovatelů sociálních služeb. A tam se stanovuje přesný počet lůžek domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a podobně. A nám v tomto konceptu vychází, že bychom měli mít v Karlovarském kraji zhruba kolem 800 lůžek domova pro seniory. Okres Cheb má z tohoto počtu na svém území polovinu těchto lůžek. Jen v Chebu je kolem 450 lůžek, v okrese Karlovy Vary to je pouze 160 lůžek a Sokolov 205 lůžek. Tímto opatřením chceme docílit toho, aby v budoucnu byla lůžka rovnoměrně rozložena po celém kraji,“ poznamenal Petr Kubis.

Městu Cheb se rozhodnutí kraje nelíbí, ale nemůže s tím moc dělat. A to ani v případě, že vznikla petice proti slučování obou domovů.

„Slučování domovů nás netěší, nesouhlasíme s tím dlouhodobě, ale Karlovarský kraj nám oponuje, že postupuje podle dlouhodobé koncepce, a má tudíž poslední slovo. Odmítám však hororové scénáře, které se objevují na sociálních sítích,“ sdělila chebská místostarostka Eva Horná.