Veřejné jednání mariánskolázeňského zastupitelstva, kde se jednalo také o slučování základních škol, mělo nedůstojný závěr.
Opoziční zastupitelé se na poslední chvíli dozvěděli o změně posledního rozhodnutí. Předkladatel, druhý místostarosta Miloslav Pelc, je navíc s důvody seznámil na separátním jednání, kam neměla veřejnost přístup. Místo původně uvažované 2. základní školy Sever měli zastupitelé odhlasovat zrušení základní školy v Úšovicích.

„Bylo to naprosto zbytečné,“ uvedl opoziční zastupitel Pavel Miklušák. „Koalice se rozhodla o změně usnesení den před jednáním zastupitelstva. Bohužel jako představitelé opozice jsme neměli z radnice stejné informace jako oni,“ dodal Miklušák.

„Nechci to komentovat,“ vyhnul se přímé odpovědi mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král.

„Jednalo se o citlivé údaje, které by mohly školu poškodit,“ zdůvodnil své rozhodnutí místostarosta Pelc. Podle něj by se prý daly lehce zneužít. Neobjasnil ale, jakým způsobem. Problém se nemá týkat žáků školy.

Podle připravované optimalizace základního školství v Mariánských Lázních mělo původně dojít ke sloučení 2. základní školy Sever se základní školou v Mariánských Lázních – Úšovicích, která měla být také nástupnickou organizací.
Problém měl údajně vzniknout ve chvíli, kdy chtěla radnice vyhlásit výběrové řízení na funkci ředitele spojené školy. Ředitelka nástupnické školy v Úšovicích se jí měla stát automaticky. Podle školského zákona ale neměla radnice důvod ji odvolat. Proto se na poslední chvíli změnilo rozhodnutí z květnového jednání zastupitelstva.

Školy se sloučí, ale nástupnickou organizací se stane škola Sever, jejíž ředitelka je údajně optimalizaci přístupnější. Výsledek ale zůstane stejný.
„Myslím, že kolega Pelc zvolil při zastupitelstvu poněkud nešťastné řešení,“ poznamenal místostarosta Jiří Chval. Podle něj chce radnice nového ředitele najít ve výběrovém řízení. „Přihlásit se může každý. Nic není rozhodnuto dopředu,“ zdůraznil.
„Jsem proti rušení jakékoliv školy. Domnívám se, že je to pro naše město škoda,“ vyjádřil se k problému slučování škol Pavel Miklušák.