Sněhová děla chrlí technický sníh na sjezdovky v lyžařském areálu na Bublavě. Vlekaři oznámili, že už zahájí letošní lyžařskou sezónu. Na svazích leží aktuálně dvacet centimetrů sněhu a pomyslné brány skicentra se otevřou v pátek úderem deváté hodiny ranní. Lyžovat se začne také v sobotu v Mariánských Lázních.

„Ve středu o půlnoci jsme začali opět zasněžovat část Slalomáku," informovala manažerka provozovatele Renata Balašová. Pokud bude počasí milovníkům zimních sportů přát, v sobotu 21. prosince v 9 hodin ráno by měl Skiareál Mariánky spustit levý lyžařský vlek a levou část Slalomáku. „Zatím zasněžujeme na 1/3, protože je vysoká vlhkost vzduchu a při té sníh z děla vzniká hůře," dodala Balašová.

Ašští návštěvníci lyžařského střediska budou muset ještě počkat. V Aši se dosud zasněžovat nezačalo a sněhová děla se spustí až ve chvíli, kdy teploty dlouhodoběji klesnou pod bod mrazu.

Na lyžaře se však už teď těší provozovatelé vleků na Sokolovsku.

„Jezdit se bude při zahájení provozu zatím na sjezdovce Střední Bleiberg. Od soboty pak bude otevřena i lanovka Stříbrný potok a sjezdová trať Lesní," uvedl provozovatel bublavského lyžařského areálu Jiří Lhota. Vlekaři jsou podle jeho slov v současné době závislí na vývoji počasí. Zasněžovací systém poprvé spustili v posledním listopadovém týdnu, kdy v regionu udeřily mrazy. Pak se ale oteplilo a další zasněžování zhatil silný déšť. Skicentrum nyní doufá, že mrazy vydrží. „Díky nové technologii přečerpávací stanice jsme schopní celý areál vysněžit za poloviční dobu, než tomu bylo v loňské sezóně. Takže pokud bude dál mrznout, už brzy bude návštěvníkům hor k dispozici celý areál," uvedl Lhota.

Novinkou pro letošní sezónu je pro vícedenní návštěvníky rozšíření společného skipasu se sousedním německým lyžařským areálem Schöneck, kde mohou lidé lyžovat bez omezení již od třídenních skipasů. „Zvětšili jsme i zázemí s půjčovnou, lyžařskou školou a servisem," doplnil Lhota. Ski-Bublava změnila pro letošek i ceník. Některé permanentky sice podražily, vlekaři ale na druhou stranu zvýhodnili dětské a rodinné jízdné. Zavedli také nově pětihodinový tarif.

Ostatní areály na Sokolovsku sice hlásí, že jsou na sezónu připraveny, protože ale nedisponují zasněžovacím systémem, čekají na přívaly přírodního sněhu. Jedná se o skiareál Lišák ve Stříbrné a Krajka a Saporo v Kraslicích.