Pravda, objeví se jen v místech nad 600 metrů nad mořem, ale i tak se mezi veřejností objevily obavy o nadcházející úrodu. Aby také ne, na většině území v kraji už rozkvetly višně a třešně a další ovocné stromy. Navíc nejedna zahrádkářka zasadila do země i své oblíbené květiny. Podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka ze Šindelové však není třeba panikařit. Jarní sněhové přeháňky se tu totiž objevují od nepaměti a nikdy to nevedlo k velké tragédii. Květy ovocných stromů by ohrozily jen silnější mrazy, které se tu však nevyskytnou.

„Sněhové přeháňky o víkendu očekávám, ale teploty pod nulu nepůjdou, tedy až na některá specifická místa,“ sdělil Rudolf Kovařík. „Sníh, který napadne na kvetoucí stromy, jim neublíží. Lidé by se sníh neměli snažit oklepat, ale nechat ho na stromě, aby se sám rozpustil. Pokud k tomu nepřijdou silnější mrazy, nemají se zahrádkáři čeho bát. To, na co se dívám v televizi, kde meteorologové varují před katastrofickými scénáři, beru s rezervou. Náš kraj je specifický tím, že tu panuje oceánské podnebí, to znamená, že tu je počasí podstatně jiné než ve zbytku republiky. A tak se také stává, že i když tu na jaře spadne sníh, nemrzne a hned bílý poprašek odtává,“ konstatoval pozorovatel počasí.

O úrodu se bojí například i zahrádkářka Marie Strouhalová. „Zasadila jsem si na zahrádce už několik květin do země i do truhlíků. A začaly mi kvést třešně i višně. Takže je logické, že se sněhových přeháněk obávám. Nerada bych o to všechno během jedné noci přišla. Před pár lety také takhle na jaře přišel sníh a mráz a umrzly mi květy na ořešáku a na podzim jsem tam pak měla jen pár oříšků,“ uvedla.

O úrodu a plodiny by se však lidé bát neměli, protože teploty budou o víkendu lehce nad nulou a nebude žádný velký mráz.

„Nad 600 metrů musejí lidé počítat se sněhovými přeháňkami, v nížinách spíše s těmi dešťovými. Odhadem by na horách mohlo spadnout během víkendu pár centimetrů sněhu. Na některých místech v Krušných horách se dá počítat i s přízemními mrazíky, ale ani ty by neměly příliš rostlinám ublížit, protože nebudou silné, “ poznamenal Rudolf Kovařík. Chladnější ráz počasí vydrží v kraji zhruba do úterý, kdy se začne postupně zase oteplovat.