Garantem nově vznikajícího muzea bezpečnostních sborů zaměřeného zejména na události roku 1938 v Habartově, kdy Němci při obsazování pohraničí zabili několik českých četníků, jsou členové nově vzniklého občanského sdružení s názvem „Klub 1938 – Četnická pátrací stanice Habersbirk“. Otevření expozice se plánuje ještě na letošní rok a uskuteční se v prostorách bývalé habartovské školy.

„Ve dvou místnostech budou rozmístěny fotografie z té doby, figuríny s uniformami a dochované záznamy z incidentů těch časů,“ uvedl Jiří Převrátil z občanského sdružení Klub 1938… „Muzeum připravujeme ve spolupráci s krajským muzeem, muzeem policie či získáváme materiály ze soukromých sbírek. Ve stejných místech budeme mít i vlastní klubovnu, která bude vybavena jako četnická stanice. Lidé se tedy dozvědí, jak tyto stanice vypadaly,“ dopnil informace Převrátil.

Podle ubezpečení starosty Habartova Iva Zemka začne rekonstrukce objektu bývalé základní školy tento měsíc. „Hotovo by mělo být ještě do konce roku,“ upřesnil Zemek.
Náklady na tuto akci podle jeho názoru přesáhnou deset milionů korun. „Samotná rekonstrukce bude stát dvanáct, následné vybavení objektu pak vyjde na dva a půl milionu korun,“ vypočetl investici starosta.
O dotaci na stavební úpravy požádala habartovská radnice u regionálního programu Severozápad. „Zda jsme uspěli, to se dozvíme v září,“ nastínil Zemek.