VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obalovnu lidé ve vsi nechtějí

STARÁ CHODOVSKÁ - Když se stavba u nás prosadí, tak se z obce odstěhuji, rozhodl se jeden z nespokojenců

28.10.2008
SDÍLEJ:

PROTEST. Se záměrem postavit ve Staré Chodovské obalovnu místní lidé zásadně nesouhlasí. Na svém kategorickém NE se shodli i při posledním setkání s představiteli města Chodova.Foto: DENÍK/Milan Hloušek

Proti výstavbě obalovny živičných směsí ve Staré Chodovské se bouří tamní obyvatelé. A to dokonce tak silně, že mezi sebou sepsali petici. Někteří dokonce prohlašují, že pokud výrobna asfaltu v obci bude stát, tak se raději odstěhují. Nyní s velkým napětím čekají, jak dopadne podrobné zkoumání vlivu chystané obalovny na životní prostředí ve Staré Chodovské a jejím okolí. Odborníci totiž budou posuzovat, nakolik může výroba zatížit ovzduší, včetně produkovaného zápachu, celkovou dopravu a zdali nebude příliš hlučná. A jaký výsledek by lidé v obci chtěli nejraději slyšet? Určitě ten, který by stavbu v místě jejich bydliště nepovolil. „Já si myslím, že těch smradů je tady už dost. Vždyť se podívejte, kolik zápachu sem jde z Vintířova, a my tady povolíme další? Víte, my jsme tady vlastně v takovém území nezájmu. Pane starosto, jak sem chcete natáhnout lidi, když tady bude kolem dokola samý smrad?“ nadhodil otázku Jiří Hrabě ze Staré Chodovské. Také on se podepsal pod petici, stejně jako řada dalších. „Svůj podpis na ni dalo devadesát devět procent místních. Ti, co tam nejsou, zrovna byli na dovolené,“ poznamenala jeho manželka.

„Když se to tady postaví, tak si podám žádost, aby si obecní úřad odkoupil moji nemovitost,“ prohlásil rezolutně Hrabě. Podobný názor mají i další. „Pokud sem obalovnu dají, tak se hodnota našich domů okamžitě sníží. Podle mě klesne tak na nulu. A kdo sem pak půjde bydlet?“ reagoval další z dotázaných.

Za občany ve Staré Chodovské se už postavilo také vedení města Chodova.
„Krajskému úřadu jsme oficiálně potvrdili, že pokud je v úmyslu firmy tady takové zařízení stavět, tak je nutné posoudit vliv na životní prostředí a zpracovat dokumentaci, které se říká EIA. A to je záležitost několika měsíců, až šesti,“ zdůraznil starosta Chodova Josef Hora. „Rád bych ujistil všechny občany, že se rada města jednomyslně postavila za obyvatele ve Staré Chodovské. Vím, čím si obec v minulosti prošla, takže určitě nedovolíme, aby se to tu nějak plundrovalo. A tak mluvím za celou radu,“ konstatoval Hora.

Pozemky v průmyslové zóně, kde má obalovna vzniknout, odkoupila společnost Vodohospodářské stavby do spoluvlastnictví s firmou Herkul. Že se proti jejich plánu zvedla ve Staré Chodovské vlna odporu, vědí, pouze ale neoficiálně.

„Petici nám bohužel nikdo nedal k nahlédnutí, natož k vyjádření. S občany jsme absolvovali osobní jednání ohledně diskuze o tomto problému, ale bohužel jejich argumentace zůstává pouze na obecných tvrzeních. A to zejména že už zde dost zapáchá Liapor a Sokolovská uhelná, což nejsme bohužel schopni ovlivnit,“ sdělil projektový manažer Vodohospodářských staveb Miroslav Vrábík.

A v jaké fázi momentálně projekt je? „V současné době byla dopracována stávající dokumentace a bude probíhat takzvaná EIA, kde byly podrobněji dle jednotlivých vyjádření dopracovány jednotlivé studie, jako například hlukové či prašnosti, se závěrem, že tento záměr nijak podstatně nezatíží životní prostředí. Jako příklad je možno uvést zvýšení hlučnosti v rámci dopravy o 0,7 až 1,0 decibelu,“ zmínil Vrábík.

Krajský úřad Karlovarského kraje k podrobnému posuzování záměru přistoupil, jelikož ho sám označil za významný ve vztahu k životnímu prostředí.
„Příslušný úřad obdržel nesouhlasná vyjádření k oznámení z hlediska jeho vlivu na životní prostředí, a to od města Chodov a veřejnosti,“ uvedla Andrea Bocková z oddělení informací a styku s veřejností Krajského úřadu Karlovarského kraje. Kdo by si chtěl dokumentaci k záměru prohlédnout, může o ni požádat na odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu nebo na Městském úřadě v Chodově. Vlastní vyjádření k materiálu pak veřejnost může posílat do 22. listopadu právě na adresu zmíněného úřadu kraje.

Autor: Milan Hloušek

Místo události:
28.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení