K požáru skladu starých pneumatik ve Vřesové vyjížděli minulý měsíc chodovští hasiči. U Staré Chodovské jim ale do cesty vjelo osobní auto. Následoval karambol a zásahové vozidlo skončilo na střeše … Do boje s živlem tak hasiči nenastoupili … čekala je jiná zkouška … záchrana jejich kolegů, kamarádů. V neposlední řadě pak také snášení zvědavých pohledů kolemjdoucích, kteří místo nabídnuté pomoci vytáhli mobilní telefony a potlučené hasiče si začali fotit. O tom všem se rozhodl vyprávět přímý účastník nehody, velitel Sboru dobrovolných hasičů v Chodově Jiří Kiss, který při karambolu seděl v kabině osmnáctitunového vozu. Naštěstí byl připoutaný.

Vy jste vlastně v tom vozidle jel. Jak osobně hodnotíte manévr vašeho řidiče? Uvádí se, že stržením řízení zachránil posádce osobního auta život.

Podle mého názoru strojník – řidič – udělal, co bylo nutné. Protože ten druhý řidič nám vjel přímo do cesty. Já si myslím, že tím manévrem zachránil minimálně tři lidské životy. V osobním autě před námi totiž údajně seděla celá rodina – muž, žena a dítě. Určitě to neudělali schválně, musela to být nepozornost. Dotyčný řidič teď sebral odvahu a přišel se nám omluvit za svoji chybu a poděkovat, že jim náš strojník vlastně zachránil život. Prý naše auto přehlédl. My takové gesto omluvy samozřejmě bereme.

Jakou rychlostí jste tehdy jeli?

Po té hlavní silnici jsme nejeli žádnou závratnou rychlostí, naopak. Na tachoměru bylo okolo osmdesáti kilometrů v hodině, ani ne. Následnou zkouškou bylo naměřeno nějakých 76 kilometrů v hodině. Jelikož jsme vlastně byli posilové auto, tak jsme věděli, že zásah bude dlouhodobý. Už z dálky bylo totiž vidět, že se jedná o požár velkého rozsahu, a moc dobře jsme věděli, že tam nějakou dobu strávíme. Tudíž jsme nějakým zásadním způsobem nepospíchali.

Co se dělo, když se před vámi to osobní auto objevilo?

První reakce byla taková, že se strojník snažil vyhnout kolizi. Nebylo to ale jednoduché, protože v místě křižovatky stáli další lidé, a dokonce děti, kteří koukali na požár. Aby tedy nedošlo k dalšímu maléru, tak se strojník po úhybném manévru znovu vrátil na svoji polovinu. Skutečně se zdařilo, že jsme nikoho nesrazili. Bohužel ve druhém manévru, kdy jsme se řítili na druhou stranu svodidel, se auto po dalším smyku převrátilo. Už jsme si mysleli, že je to srovnané, že pojedeme normálně dál, avšak … najednou jsme byli vymrštěni, letěli jsme na střechu a zapíchli se do země. Hodně nám v tu chvíli pomohla svodidla. Díky nim jsme nepadli někam mimo silnici. Je zázrak, že se nikomu nic zásadního nestalo, že jsme z toho vyvázli všichni živí. V ten okamžik to ale v autě vypadalo moc špatně.

Vy jste byl připoutaný …

Já jsem měl to štěstí, vlastně to tak dělám vždycky, že se připoutávám. V sedačkách totiž máme integrované dýchací přístroje s popruhem. Tím, že je zasazený v sedačce, tak je člověk vlastně připoután. Když pak vystupujeme, tak už rovnou s přístrojem. V podstatě tohle mi zachránilo život, protože na moji stranu jsme dostali ránu od svodidla. Pouze jsem zrovna neměl přilbu, protože jsem si těsně předtím nasazoval kuklu. Ostatní ale zrovna přilbu měli. To jim také hodně pomohlo. Kluci, kteří seděli vzadu, měli také nasazené přístroje. Ale zrovna v době havárie už byli uvolněni a připraveni k výstupu, jelikož jsme se blížili k požáru. Tím převrácením pak na sebe jeden přes druhého padali. Bohužel, ten, co byl vespod, to odnesl nejhůře.
Přiletěl pro něj vrtulník, který ho transportoval do Fakultní nemocnice v Plzni. Opravdu vypadal, že má nějaké zlomeniny. Když jsme ho totiž vyndali ven a snažili se mu pomoci, začal ztrácet vědomí a měl problémy s dýcháním.

Druhý hasič nejprve nejevil známky zranění okamžitě, ale zhruba po čtyřech nebo pěti minutách se u něj dostavil šok a začal kolabovat. To samé měl i strojník, který vypadal ze začátku v pořádku, ale pak se začal chytat za rameno. Pro jistotu jsme tedy byli všichni vyšetřeni u lékaře, aby se vyloučila veškerá vnitřní zranění a zlomeniny. Celý výstup z toho vlastně je jedno vykloubené rameno a jedna dlouhodobá pracovní neschopnost.

Už se všichni vrátili do práce?

V práci ještě všichni nejsou. Jeden člověk zůstává v domácím léčení, v pracovní neschopnosti, která bude dlouhodobá. Došlo u něj ke zdravotním komplikacím. Vykloubení ramene se hojí opravdu špatně. Zatím nosí korzet. Nyní všichni podstoupíme mimořádné lékařské preventivní prohlídky, abychom vyloučili veškerá rizika i do budoucna. Věřím, že nebudou žádné zdravotní následky … O těch psychických můžeme chvíli polemizovat. Já však vím, že naši kluci jsou otrlí. Od té doby jsme už byli na dalších zásazích a fungujeme dál. Také po další dva dny, co se hasila skládka, jsme střídali ostatní hasiče a dá se říci, že jsme tam pak byli až do konce.

Chtěl byste na něco zvlášť upozornit nebo třeba i někomu poděkovat?

To určitě. Rád bych poděkoval všem, kteří nám po nehodě pomohli. Bezprostředně po havárii k nám přišli dva dospělí lidé, aby nás pomohli vytahat z převráceného auta. Ačkoli těch lidí tam bylo daleko více, tak pomohli jenom tito dva. Později ještě přišla jedna paní, která se představila jako zdravotní sestra a poskytovala předlékařskou péči, než na místo dorazila záchranná služba. Poděkovat bych chtěl ale i městským strážníkům. Ti jeli před námi, a když se ohlédli do zpětného zrcátka a zjistili, že jsme havarovali, tak se okamžitě vrátili a ihned nám poskytovali první pomoc. Vděční jsme i ostatním, kdo nám během celého dne pomáhali. Byla to odtahová služba, hasiči z Karlových Varů, dostavil se k nám i hejtman a také psycholog. Jsme rádi, že nás v tuto chvíli neváhali morálně podpořit. Dík v neposlední řadě patří také vedení města.

Určitě ale byly i okamžiky vzteku. Já sám jsem v okolí požáru viděl řadu zvědavců. A vás si prý dokonce fotografovali.

Ano. Bohužel, objevili se i tací, již i v této ošklivé situaci, místo nějaké pomoci, vytáhli mobilní telefony a začali si nás fotit a natáčet. A to nám v takové chvíli skutečně nepomůže. Dneska je to asi fenomén mediální doby … Opravdu, tentokrát to nebylo skousnutelné, spíše k naštvání … Když vidíte, že vaši kolegové potřebují pomoc a lidé kolem vás fotí a natáčí … Přiznám se, v ten okamžik byla pro nás docela nepříjemná i média. I když víme, že je to jejich práce, ale redaktoři mohli trochu zohlednit závažnost situace. Skutečně nám nepomohlo, když se tam někdo pohyboval s kamerou nebo foťákem. Daleko více bychom uvítali, kdyby se chtěli nějak angažovat. Teď jsme byli na druhé straně barikády my. Většinou jezdíme někomu pomáhat my a teď jsme podporu potřebovali sami. A řeknu vám, že tam byla velká spousta lidí, kteří pomoc neposkytli. Pak zahlédnete člověka schovaného za autem, jak si vás fotí a natáčí.