Stále více pohozených injekčních stříkaček nacházejí lidé v Chodově. Nejedná se však pouze o zastrčená a málo přístupná místa, ale mnohdy také o veřejná prostranství, kde během dne projde velké množství lidí. Jedním z nich je například trávník u restaurace Dukla. Zde objevila injekci mladá rodina z Chodova při odpolední procházce. Přesněji řečeno tatínek tříleté Barborky Petr Kůrka. Ten totiž jako první uviděl v trávě hrot, když kolem s dcerkou pobíhal.

„Hráli jsme si na letadlo. Malá se smála a bezstarostně dováděla. Skutečně jen několik málo kroků od té nebezpečné stříkačky,“ popsal událost Kůrka. „Nedokážu pochopit, proč někdo na tak frekventovaném místě odhodí použitou injekci s jehlou. To už podle mě není náhoda, ale záměr. Je to bezohlednost, když si uvědomím, že se o hrot mohl někdo poranit, třeba malé dítě a třeba zrovna naše dcera,“ pokračoval ve výpovědi otec.
Z obavy, že se o injekční stříkačku někdo zraní, volala rodina okamžitě na městskou policii. „Strážník byl ochotný a reagoval velice profesionálně. Pomocí kamer si nás našel, ověřil si místo a pak sem ihned poslal hlídku, která injekci sebrala. Byla jsem spokojená, že to u nás takhle dobře funguje,“ pochválila práci strážníků maminka.

Podle Ladislava Staňka ze Střediska prevence kriminality v Chodově není tento případ ojedinělý. „Mohu potvrdit, že od ledna počet nalezených injekčních stříkaček stoupl. Dříve to bývaly tak tři až čtyři kusy měsíčně. Teď to jsou však dvě až tři injekce týdně. A to je docela hodně,“ konstatoval Staněk.
„Na infekční materiál narazíme buď sami, nebo to jsou dospělí či děti. V této věci hodně spolupracujeme s terénními pracovníky zdejšího Útočiště. Oni jsou totiž na sběr použitých stříkaček vybavení a problematice rozumí,“ doplnil preventista. Městská policie má vytipované lokality, kde se injekce nejčastěji povalují. „Jsou to různé vchody a sklepní prostory. Dalším místem je park ČSM u kulturního domu, konkrétně jde o část za základní uměleckou školou,“ prozradil Staněk.

Zcela bez ostražitosti nemohou být lidé ani v oplocených areálech. Začátkem února se totiž stříkačka objevila i na zahradě mateřské školy v ulici U Koupaliště. „Než vycházíme s dětmi ven, tak pokaždé mapujeme terén. Stejné to bylo i tenkrát, když jsme injekci s jehlou našli,“ sdělila vedoucí mateřské školy Marcela Davídková. „Děti o problematice vědí, dochází k nám totiž Ladislav Staněk, který s nimi o podobných věcech hovoří. Navíc jsme k tomu dostali letáčky, které dostali také rodiče,“ podotkla Davídková.

A co dělat, když se člověk o hrot jehly přece jenom poraní? „Bezprostředně po poranění nechte ranku co nejdéle volně krvácet. Krvácení totiž sníží dávku viru. Po zastavení krvácení ranku důkladně vymyjte vodou, mýdlem a ošetřete dezinfekčním roztokem – nejlépe Jodisolem. Tento roztok má totiž antiseptický a protivirový účinek,“ doporučil sociální terénní pracovník Stanislav Hýbl z občanského sdružení Útočiště.

„Následně co nejdříve vyhledejte praktického lékaře, krajskou hygienickou stanici nebo se přímo obraťte na nejbližší infekční oddělení nemocnice s poliklinikou,“ dodal.