Mohu dostat potvrzení, abych byl osvobozený od poplatků u lékaře? Na to se dnes nejčastěji ptají lidé, když přijdou na městský úřad požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. Úředníci jim pak vysvětlují, co všechno musí splňovat a zdali mají na potvrzení nárok. To podle odborníků mohou dostat pouze lidé s velmi nízkými příjmy. Doklad však musejí navíc pravidelně aktualizovat.

„S našimi stávajícími klienty jsme o změnách mluvili již na sklonku minulého roku. Postupně jsme jim tak veškeré novinky vysvětlovali,“ odpověděla vedoucí oddělení dávkové agendy Městského úřadu v Chodově Eva Virtelová na otázku, jak lidé na změny reagují.
Podle vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Kraslicích Ivany Rážové není současná situace tak napjatá, jako v minulém roce.

„Nereagují již tak bouřlivě, jako vloni, když se od 1. ledna stal účinným zákon o pomoci v hmotné nouzi a zákon o životním a existenčním minimu. Dá se říci, že se klienti naučili zacházet s novými pravidly při poskytování těchto dávek,“ uvedla Rážová.
Také ona přiznala, že dnes řadu občanů nejvíce zajímá, jak často mohou být od lékařských poplatků osvobozeni. „Kromě toho se dotazují na doplatek na bydlení, respektive zda jim vznikne nárok a v jaké výši,“ poznamenala.
„Občané se chodí ptát a naše pracovnice jim ochotně všechno vysvětlují,“ poznamenal k problematice tajemník kraslického městského úřadu Josef Janeček.

Lidé, kteří dávky pobírají, říkají, že i výdaj – třicetikorunový poplatek u lékaře, je pro ně zásah do rozpočtu. Proto potvrzení o hmotné nouzi tolik vyžadují. „Kdybych si ho včas nevyzvedla, tak bych se u doktora asi nedoplatila. Ono se to nezdá, ale když se to všechno nasčítá, tak je to opravdu balík. A kde bych na to asi vzala?“ postěžovala si jedna z dotázaných.