Letos naposled je možné uplatnit společné zdanění manželů za loňský rok. Novela zákona o daních z příjmů přijatá v rámci reformního balíčku s touto možností již nepočítá. Stejně tak ruší minimální daň a povinnost registračních pokladen.

„Cílem je především finančně pomoci manželům s výrazně různorodými příjmy. Typickými příkladem je, že jeden z rodičů je na mateřské a pobírá pouze rodičovský příspěvek a druhý pracuje, nebo jeden z manželů má nadprůměrnou mzdu a druhý pracuje za minimální mzdu,“ uvedla některé příklady sokolovská účetní Michaela Gundackerová.

„Základní podmínkou je, že manželé musí vyživovat alespoň jedno dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti. Jestliže se manželský pár rozhodne podat společné zdanění manželů, musí tuto skutečnost nahlásit své mzdové účetní do 15. února a požádat ji o vystavení potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2007,“ uvedla k podmínkám a doplnila.

„Oba manželé musí současně podat daňové přiznání na jaře příštího roku. Příjmy obou rodičů se v daňovém přiznání sečtou a výsledná suma se vydělí dvěma a každý rodič zdaní polovinu,“ řekla s tím, že díky této skutečnosti většina příjmů více vydělávajícího partnera spadne do nižší daňové sazby, a úspory jsou tedy značné. „Ve své praxi jsem se s touto možností setkávala velmi často,“ dodala.