Zbytečně se nezatěžovat podrobným studiem změn, které přináší daňová reforma a už vůbec ne se kvůli změnám zbytečně strachovat. To radí živnostníkům účetní Jaroslav Rejcha. Podle svých zkušeností totiž předpokládá, že na konci roku, kdy se změny nejvíc projeví, bude vše stejně jinak.
„Největším problémem živnostníků je to, že na ně státní správa kouká stejně jako na kolosy typu ČEZ. Jako kdyby každý živnostník měl za sebou celý tým lidí od právníků, po nejrůznější poradce a účetní. Na začátku roku se na ně všechno nahrne, mzdy, daně, vyúčtování, a oni se pak musí rozhodnout, zda budou pracovat nebo dělat jen papíry,“ tvrdí účetní. A to prý neřešení ani nová reforma.
"Vždyť živnostníci ani netuší, co všechno je pro ně nové,“ poukazuje Rejcha. To potvrzuje například provozovatel taxi služby v Horním Slavkově. „Zatím vůbec nevím, co je po reformě nového,“ řekl včera. Podle účetního Rejchy nemá smysl se podrobněji novinkami probírat. „Ani se mě živnostníci, kterým vedu účetnictví, na reformu příliš neptají. Spíš se starají o to, co je teď nutné,“ pokračuje. „Už jsou asi vycvičeni, že není důležité se dopředu něčím zabývat. Osobně si myslím, že v průběhu roku bude několik novel, takže se ještě může všechno změnit,“ myslí si Rejcha. Radí tak živnostníkům, aby s hodnocením reformy a změn počkali. „Můj přítup je takový, že se musí rešit okamžitá situace,“ tvrdí.
Problém podle něj budou mít ti živnostníci, kteří mají ještě zaměstnance. Musejí se totiž připravit na to, že za ně budou muset platit prvních čtrnáct dní nemocenskou.
Ani možnost odečtu luxusních aut nejspíš nebude pro živnostníky velkou výhrou. „Ještě je příliš brzy, aby se drobní podnikatelé na drahé vozy ptali,“ uvedl včera Luboš Drásta, prodejce vozů značky Peugeot v Sokolově. „Navíc se doba odečtu zvýšila,“ dodal.
Stejně tak si Jaroslav Rejcha myslí, že tato změna žádnou výhodnou nebude. „Kdo ze živnostníků si půjde koupit auto za dva miliony?“ ptá se.⋌(mks)