Jakým způsobem lze do věznice propašovat mobilní telefon a dostat ho až k samotnému odsouzenému? Je to důmyslně promyšlená akce, nebo zcela jednoduchý trik? A je vůbec možné tento nešvar zcela vymýtit? Nad těmito otázkami se zamýšlí vedení Věznice Kynšperk nad Ohří.
Už před časem totiž zařízení nastartovalo opatření, která měla ilegální přísun mobilů do věznice zastavit. Zatím však nejsou příliš úspěšná.
Jenom od začátku letošního roku totiž bylo v kynšperské věznici objeveno 48 telefonů různých značek a typů. „Z toho jich bylo 19 nalezeno v ubytovacích prostorech, případně přímo u odsouzených, a je tedy podezření na jejich zneužití ze strany osob umístěných ve výkonu trestu. Zbývajících 29 mobilních telefonů bylo objeveno mimo ubytovací prostory, zejména v blízkosti oplocení věznice a dále v doručených poštovních zásilkách pro odsouzené,“ sdělila novinářům mluvčí a asistentka ředitele Věznice Kynšperk nad Ohří Petra Bělíková.
Problém s pašováním aparátů mezi odsouzené se věznice rozhodla řešit rázně, a přijala desítky mimořádných bezpečnostních opatření. „Jedním z posledních bylo zrušení samostatného pohybu odsouzených, kteří jsou pověřeni plněním pracovních úkolů mimo střeženou část věznice. Veškerý jejich pohyb je zajištěn pod dohledem zaměstnance věznice,“ zmínila tisková mluvčí.
Nejčastějším způsobem, jak se aparáty do zařízení dostávají, je přehození přes oplocení, kterým je věznice vymezena. „Proto bylo přijato další mimořádné opatření a část oplocení je v současné době střežena nejen technickými prostředky, ale i fyzicky příslušníkem vězeňské služby,“ poznamenala Bělíková. Současně upozornila, že vymýcení nepovolených předmětů ve věznici je dlouhodobější proces. „Pověřený ředitel Vlastimil Kříž vychází z mnoha opatření přijatých v této oblasti v minulosti a společně s týmem odborníků Věznice Kynšperk hledá další cesty a připravuje bezpečnostní opatření, o kterých nelze v této chvíli mluvit ani je naznačit,“ řekla.
Vedení Věznice Kynšperk přiznává, že odhalit ukrytý telefon je stále náročnější. „Snaha odsouzených získat mobil je trvalá, a v dnešní době je navíc umocněna jejich cenovou dostupností, technickým pokrokem, mění se jejich velikost i materiál, jsou stále menší a kovových částí je minimum,“ vysvětlila mluvčí.
Koncem minulého měsíce zažila věznice rozsáhlou mimořádnou prohlídku všech ubytovacích prostor. Akce byla zaměřená na hledání telefonů a dalších nedovolených věcí mezi odsouzenými.
„S využitím techniky byly prověřeny všechny prostory a vybavení ubytoven, včetně jejich okolí. U všech odsouzených byla provedena důkladná osobní prohlídka a kontrola osobních věcí,“ připomenula Bělíková. „Na prohlídce se podíleli nejen příslušníci zdejší věznice, ale také příslušníci ze sousední věznice v Horním Slavkově.
A jaký byl výsledek? Kontrola objevila patnáct aparátů. A to znamenalo okamžitě reagovat. „Vedení vězeňské služby kromě jiného přistoupilo k personálnímu řešení situace – dosavadní ředitel věznice v Kynšperku nad Ohří Ladislav Novák k 1. dubnu 2008 ve funkci skončil,“ informoval Robert Káčer z generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.