Majitel útulku Pavlínčina fauna David Hrbáček vypověděl smlouvu městu Sokolov. Peníze, které dostával od radnice, jsou pro něj nedostačující. Žádal proto o částku jednou tak vysokou, ale na to město nepřistoupilo.

„Krok pana Hrbáčka rozhodně hodnotím jako nefér jednání. Byl to právě on, který přišel s tím, že nabízí pro město levnější řešení. Pro nás to bylo výhodné, jelikož jsme nemuseli platit paušál. Teď ale přišel s tím, že chce také paušál, a to rovnou za dvakrát vyšší cenu, než jakou jsme platili předešlému majiteli útulku,“ sdělil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Podle něj chce město zřídit vlastní útulek, mezitím však najdou zvířata nový domov v kotcích u Chebu.

„Zvířecí azyl v Horní Hraničné budeme využívat do té doby, dokud nevybudujeme vlastní. Ten by měl být postaven do konce příštího roku, pokud jej schválí zastupitelstvo. Teď jsme ve fázi, kdy musíme vytipovat místo stavby,“ řekl Jakobec.

Jednání mezi Sokolovem a chebským útulkem jsou prý na dobré cestě. „Pokud Sokolov splní všechny podmínky, které stanoví město Cheb, tak v tom nevidím žádný problém. Navíc jsme se již dohodli na spolupráci, že se společně budeme snažit dohledávat původní majitele zvířat. To je podle mě velice důležité,“ myslí si vedoucí Městského útulku Cheb Marie Lokingová.

Podle majitele útulku, který Sokolovu vypověděl smlouvu, není na takový nápor chebský zvířecí azyl připraven.

„Osobně si myslím, že dokud chebský útulek nerozšíří kapacitu, tak je to ze strany Sokolova jen pouhé prázdné gesto,“ konstatoval Hrbáček. „Zastupitelstvo argumentuje tím, že raději postaví útulek za miliony, což bude varianta sice dražší, avšak nebudou takzvaně vydíratelnější, a tvrdí, že tato varianta bude stabilnější,“ řekl Hrbáček.

Chebský útulek takové tvrzení odmítá. „Na příliv psů jsme připraveni. Kdybychom nebyli, Sokolovu bychom to neumožnili. Naše kapacita je 25 psů. I když máme neustále nadstav, řešíme ho tím, že spolupracujeme s dalšími útulky,“ dodala Lokingová. Sokolov už takové zkušenosti má. „Spolupracovali jsme například také s útulkem v Ostrově,“ uzavřel Jakobec.

FILIP TITLBACH