VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousoší na pokraji zkázy zachránila restaurace

Mariánské Lázně - Léta se ukrývalo a postupně ho ohlodával zub času. Řeč je o historicky významném sousoší v Mariánských Lázních.

14.2.2017
SDÍLEJ:

SOUSOŠÍ na pokraji zkázy se ukrývalo v mariánskolázeňských hotelech. Doslova za minutu dvanáct ho zachránilo restaurování.Foto: Restaurátor

Před zkázou ho doslova za minutu dvanáct zachránila restaurace.

Pět soch vlastník nečekaně znovuobjevil a rozhodl se pro jejich obnovu.

Čtyři plastiky mužů byly v zuboženém stavu nalezeny v mariánskolázeňském hotelu Monty. Povrch těchto mužských postav, které symbolizují profese související se stavitelstvím a architekturou, byl špinavý. Šedočernou barvu na nich způsobily prašné usazeniny, dehtové zplodiny a kyselé deště. Některé ze soch měly zlomený sokl.

To hlavní ženská figura, jež se ukrývala v Orea Hotelu Bohemia, na tom byla o něco lépe. Pomohlo jí totiž to, že byla umístěná v interiéru. Přesto bylo třeba dát do pořádku hlavně její sokl. Navíc restaurátoři zjistili, že už se ji pokusil kdosi neodborně opravit.

„Sochy bylo třeba bez dalších poškození odvézt a zajistit veškeré restaurátorské práce," informoval ředitel společnosti, která obnovu prováděla, Martin Kaleta. „Restaurování trvalo tři měsíce."

Sousoší kdysi zdobilo fasádu nynějšího hotelu President v Praze, tehdy Domu československých inženýrů a architektů.

Záhadou je, jak se dostalo z Prahy do Mariánských Lázní.

Jaroslav Brůha, z jehož dílny sousoší pochází, byl žákem sochaře Josefa Myslbeka nebo Stanislava Suchardy. Na svém kontě má například podobiznu Stanislava Kostky Neumanna, Boženy Němcové nebo malíře Františka Podešvy. Kromě toho vytvořil například pomník dr. Jana Podlipného, Pomník padlým v Břevnově nebo pomník Rudé armády na Olšanských hřbitovech.

V plánu měl také pomník pro Lidice. Ten už ale nerealizoval.

Autor: Jana Bežáková

14.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení