Na Fit louce u Kamzíku nad Mariánskými Lázněmi se konal XXIV. ročník orientačního závodu místních judistů a karatistů.
Počasí po několika deštivých dnech přálo. Slunečno nebylo, ale z oblohy nespadla ani kapka. Prostě, ideální stav.

Bodláky a kopřivy
Hlavní závod na zhruba pět kilometrů s třinácti kontrolami byl tentokrát asi příliš těžký, a to i pro pravověrné orienťáky, jichž se také pár dostavilo. Vegetační období právě kulminuje, bodláky, tráva, kopřivy nebo maliny byly vzrostlé tak, že si menší borci připadali jako v džungli.
Do cíle ale nakonec dorazili všichni, i když některým nějaká ta kontrola chyběla. To ale v případě tohoto závodu vůbec nevadí, cena se uděluje všem.
Fyzická obtížnost však zapříčinila, že na následný orientační závod na horských kolech vyrazil jediný borec – Tomáš Kamaryt. Stěží by ale našel přemožitele. Trať se sedmi kontrolami zvládl v nepředpokládaném čase pouhých 35 minut. Coby zdatný orientační borec tvrdil, že by to pěšky uběhl rychleji. V tom měl zřejmě pravdu, tamní terén není vzhledem k omezenému množství sjízdných cest pro horská kola vhodný, takže se dost objíždělo.
V hlavním závodě amatérů (kategorie byla nazvána Elita) vyhrál už pošesté v historii jednatel oddílu juda Martin Schuster v čase 84 minut a 45 sekund. Druhý dorazil do cíle předseda judistů Ivan Korol (dosud osmkrát první) za 90,25, bronzový stupínek obsadil bývalý karatista Vojtěch Průša, vítěz z roku 1985 (134,00), a čtvrtý byl pokladník juda Karel Tesař (137,20), jenž zvítězil v roce 1988. Jak vidno, výbor juda opanoval závod.
Pořadí na dalších místech mělo tuto podobu: Borek Urbanec (154,10), Jiří Klimko (220,42, -1 kontrola), Radek Malinovský (135,15, -3 kontroly) a Vladimír Pták (141,15, -6 kontrol).
Pátý Urbanec doplatil na to, že přišel na Kamzík poprvé a nevěděl, že čísla kontrol na mapě znamenají pouze kódy, nikoliv pořadí sesbírání. To bylo libovolné. Naběhal tak skoro o deset kilometrů víc než ostatní. Ale žízeň měl pak pořádnou.
V kategorii orientačních běžců – Profi – dominovali členové rodiny Kamarytových. S přehledem zvítězil junior Tomáš v nejlepším čase dne (72,00), před otcem Milošem (104,13) a mámou Martinou (117,50). Za nimi skončili Jan Fišák (117,55) a Radomíra Jelínková (144,15).

Devatenáct kontrol
Většina účastníků Kamzíku absolvovala i krátký závod Camel OB. V něm není důležitá rychlost běhu, ale rychlost rozhodování. Dost se v něm i chybuje. Na malém lesním prostoru se muselo ve třech navazujících kolech proběhnout devatenáct kontrol. Nejrychlejší byl opět Tomáš Kamaryt (3 minuty a 20 sekund) před Martinem Schusterem (3,37) a Milošem Kamarytem (3,58).
Od čtvrtého místa byli hodnoceni: Stanislav Šesták (4,04), Vendula Fišáková (4,07), Radek Malinovský (4,15), Jan Fišák (4,25), Ivan Korol (5,09), Rostislav Milota (7,21, poslední závodník bez jediné chyby), Jáchym Klimko (4,25, 1 chyba), Běla Tréšková (7,53, 1 chyba), Natálie Malinovská (4,09, 2 chyby), Vladimír Pták (5,51, 3 chyby), Lucie Klimková (6,45, 3 chyby), Kateřina Klimková (7,12, 3 chyby), Martina Kamarytová (4,57, 5 chyb), Vašík Klimko (10,03, 5 chyb), Štěpán Šesták (8,54, 8 chyb), Daniel Šesták (18,18, 12 chyb) a Štěpán Klimko (samá chyba).

Čtení úkolů
Po slavnostním vyhlášení došlo i na čtení psaných úkolů, jež jsou dílem účastníků hlavního závodu. V tomto se Kamzík liší od všech jiných orientačních akcí. Průchod kontrolou se nezaznamenává elektronicky či postaru propíchnutím kartičky kleštičkami, ale splněním dotazu, jenž je vedle lampionu napsán na čtvrtce a připevněn na strom.
Všichni se ukázali být nejen dobrými znalci orientačních úspěchů naší reprezentantky Dany Brožkové, která na červencovém Mistrovství světa v Olomouci vybojovala zlato na klasické trati, ale také zdatnými básníky. Úkolem totiž bylo složit o Brožkové a jejím triumfu na Hané báseň. Některý čtenář by jistě přišel na něco zajímavějšího, ale je třeba si uvědomit, že k tvorbě došlo u někoho třeba po dvou hodinách pobytu v lese.

Nejzdařilejší básně
Zde je pár nejzdařilejších výplodů: 1. Dana rychlé nohy má, hlavu zdobí rozum myslící, hodně se holka naběhá, na konci je kov zářící. 2. Dana má zlato, určitě za to, že běží rychle, není to krychle. 3. Brožková Dana, všichni v nedohlednu, běhá OB ráda, rovnou na bednu. 4. Brožková je nejlepší, orienťácký svět to potěší, běhá lesem jako laň, zlato dostala – dík zaň. 5. Dana Brožková, ta se v lese neschová, dupe pěkně patou, až vyhrála zlatou. 6. Běží, běží Brožková, vidí zlato v dáli, tichounce se chichotá, soupeřky to vzdaly, hola, hola, no tak stůj, zlato máš, tak oslavuj. 7. Milá Daničko, vyhrála jsi maličko, v Olomouci po lese, snad to něco vynese. 8. (částečně volný verš) Dano Brožková, ty naše hrdinko, co bychom dělali v červenci na domácím Mistrovství bez placky? Byli bychom v řiti, ó, Dano, díky ti.

Rys ostrovid jinak
Zajímavé byly také odpovědi na dotaz, jak se řekne latinsky rys ostrovid. Správně bylo lynx lynx, což neměl nikdo. I když pokusy larynx larynx, lynk bystrozraký či lux silvestr byly poměrně blízko. Většinou závodníci zkoušeli zlatinštit český výraz na rysovius ostrovidus, rysaveno ostrovido, kočkus ostrovidus nebo rysato dobrokukáto a volili také vlastní varianty jako očko, očko, kukys kukys a cat okula prima.

Trenéra neznali
Nikdo si neporadil s odhalením osoby Muli Katzurina. Příznivci hry pod vysokými koš jistě vědí, že je to izraelský trenér basketbalistů Nymburka. Pro běžce na kamzíku to byl gruzínsk básník, ruský popravčí, pákistánský skokan do vody, olympijský vítěz v judu, moula kočkovitý nebo bratr Kuli Katzurina – spisovatel.
Jubilejní dvacátý pátý ročník se bude konat opět někdy v polovině srpna a pořadatelé připravují několik překvapení.

(Josef Milota)