Tento pátek na 1. Máje se v Mariánských Lázních koná Mistrovství České republiky. Sportovní zájemce předem upozorňujeme, že z něho neuvidí prakticky vůbec nic, a to z jednoduchého důvodu: jedná se totiž o republikový šampionát v nočním orientačním běhu.

Město se k akci postavilo velmi kladně, v hlavních kategoriích se bude bojovat o pohár starosty Mariánských Lázní.

Pokud si však někdo chce vyzkoušet, jaké je to hledat kontrolní stojany podle mapy jen s baterkou nebo čelovým svítidlem, může. Jsou totiž vypsány i kategorie veteránů a tratě pro příchozí. Ty je možno absolvovat třeba ve dvojicích. Souběžně probíhá i přebor západočeské oblasti v NOB, takže je teoreticky možné, že někdo může být dvakrát na stupních vítězů. To se týká ale spíše veteránů.

Kategorie mladších dorostenek D 16 nemá jednoznačného favorita. V H 16 obhajuje prvenství Hadač z Opavy.
Mezi osmnáctiletými bude na další titul útočit Zimmernam z Brna. Obhájkyně loňského zlata v kategorii D 18 Jelínková z Prahy bude mít nejvážnější konkurentky v Novotné a vítězce šestnáctiletých z minulého roku – Teplé (obě Hradec Králové).

Další juniorský triumf v kategorii D 20 bude chtít určitě získat Bochenková z Prahy. V kategorii H 20 je favoritem Klusáček z Brna.
V hlavní kategorii žen D 21 obhajuje Stehnová z Hradce Králové. Na paty jí budou šlapat Rufferová z Nového Boru, Fialová z Kašperských Hor a pražské závodnice Spurná, Karochová a Kovářová.

Velmi kvalitně je obsazena kategorie mužů H 21 – zatím 43 běžců. Na startu nebude chybět ani poslední vítěz - Petr Henych z Liberce.
U tohoto jména je nutno se na chvíli zastavit. Je to v nadsázce řečeno zasloužilý noční závodník Mr. Noc. První titul získal už v roce 1982! Další pak přidal i v letech 1985, 1994, 1995, a 2003. Kromě toho byl i párkrát na jiných medailových místech. V jeho případě platí okřídlené: čím starší, tím lepší.
Jeho největšími soupeři budou Hepner z Hradce Králové (loni druhý) a Michal Matějů z Liberce (bronzový v roce 2008). Kvalitu startovní listiny zvýší i první dva nejlepší junioři z loňského roku – Chromý z Brna a Král ze Šumperka. Ve startovní listině je také český reprezentant Losman z Hradce Králové, reprezentanti v radiovém OB Váňa a Baier (oba Turnov) nebo výborní pražští borci Flašar a Luboš Matějů.

A zapomenout nesmíme ani na několikanásobného medailistu z MS a ME v orientačním závodě na 24 hodin Petra Bořánka z Prahy.
Centrum závodů je na mariánskolázeňském zimním stadiónu, kde od 17 do 20 hodin probíhá prezentace. První závodníci vyběhnou do tmy v 21,30 hodin. Vyhlášení je naplánováno na půl jedné po půlnoci. Takže, pokud má někdo chuť a hlavně odvahu, může přijít.

(jomi)