Letos si podle pozorovatele počasí a také milovníka fauny a flory Kovaříka dával na čas, ale už je tady. Přiletěl v neděli 12. března. Zima to ale podle Kovaříka ještě nevzdává.

„Nejdříve přílet špačků zapisoval můj strýc. Začal s tím před desítkami let v roce v roce 1958. Po něm to převzal můj otec a v současnosti se tomu věnuji já," říká Kovařík.

„Musím říct, že nejpozdější přílet špačka byl v našem regionu v roce 1970, kdy byla dlouhá zima nejen tady u nás, ale v celé republice. Tehdy přiletěl 28. března. A naopak nejdříve byl v budce na zahradě v roce 2012, a to 20. února," poodhalil statistiky Kovařík.

Policie. Ilustrační foto.
Řídili pod vlivem drog, dva muže a ženu policisté chytili na Chebsku

Špaček přiletí až když je tu pro něj dost potravy, hlavně much a jiného hmyzu. „Jinak by nepřežil. Na rozdíl třeba od čápa, který přiletí prostě v určitou dobu,“ konstatuje Kovařík s tím, že přílet špačků byl a je léta nejspolehlivějším důkazem příchodu jara. "Je na něj perfektní spolehnutí. A jak říkám, je lepší než Český hydrometeorologický ústav," dodává s nadsázkou Kovařík.

Vloni přiletěl špaček 28. a předloni dokonce už 24. února. Březen bývá specifický. Během tohoto měsíce může být rozdíl v teplotách i 47 stupňů Cesia. „V roce 1976 jsem 1. března naměřil v Šindelové minus 30 a posledního března plus 17 stupňů,“ říká Kovařík. Co se týká nadcházejících dnů a týdnů sníh ještě několikrát napadne a zase roztaje. "Mám obavy, že se může objevit i o Velikonocích. Mezitím se samozřejmě oteplí. Jaro přichází letos později, ale přichází," dodal Kovařík.