V současné době firma zjišťuje, zda by se stavba opravdu vyplatila.

Zařízení chce postavit společnost Terea, jejímž 50procentním vlastníkem je město Cheb. Starosta Pavel Vanoušek potvrdil, že se záměrem souhlasí. „Nepřipustili bychom, aby realizace stavby vedla ke zvýšení hluku, prašnosti nebo znečištění životního prostředí," uvedl.

A právě toho se lidé bojí nejvíc. Místostarosta města Tomáš Linda ale vysvětlil, že stále obvyklé pálení odpadu na zahradě je škodlivější.

„Určitě se nejedná o provoz, kde se z komínu valí černý dým. Zařízení je kvůli přísným limitům jedním z nejekologičtějších a limity škodlivin jsou mnohem nižší než u lokálních topenišť," popisoval Linda. „Spálením jednoho kilogramu odpadu doma nebo na zahradě se do ovzduší uvolní tolik škodlivých látek jako při spálení 10 tun v tomto zařízení s tím, že zde se spaliny ještě dále účinně čistí. Výstupem je zjednodušeně řečeno pára, škvára, teplo a elektřina," dodal. A právě teplo by pak mohlo městu dál sloužit.

Jednatel společnosti Terea Steffen Zagermann podotkl, že není o stavbě definitivně rozhodnuto. Pokud by se projekt vyplatil, stavět by se mohlo už na konci letošního roku.