Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolužáci se sešli po 60 letech

Cheb - Den plný vzpomínek na studenský život i na zemřelé kamarády se jubilantům vydařil

15.10.2010
SDÍLEJ:

BÝVALÍ GYMNAZISTÉ. Spolužáci se tentokrát sešli slavnostněji. Letošní třídní sraz byl totiž šedesát let po maturitě.Foto: Deník: Tomáš Blecha

Stále více občanu v našem regionu má obavy z budoucnosti. Nálada ve společnosti není zrovna nejlepší, ale i přesto se najdou lidé, kteří se dokáží nad vším povznést a strávit spolu pěkný den. Právě k takovým patří bývalí studenti chebského gymnázia a zároveň maturanti z roku 1950. Ti si užili při společném setkání.

„Třídní sraz pořádáme každoročně, ale letošní byl vyjímečný tím, že je po šedesáti letech,“ pochlubila se Eva Schwippelová, hlavní organizátorka setkání spolužáků.

Jubilejní sraz bývalých studentů chebského gymnázia podpořilo Turistické infocentrum v Chebu. V úvodu akce totiž jeho pracovníci pro jubilanty připravili pohoštění a posezení přímo v prostorách infocentra. Při té příležitosti vyzpovídali účastníky a jejich vyprávění použijí pro projekt 950 osudů chebských občanů. Letos se sešlo jedenáct maturantů roku 1950 a nejstarší z nich osmdesátiletý Ivo Havlovič poutavě vyprávěl příběhy z té doby.

„Za války jsem začal studovat na gymnáziu v Plzni, ale pak nám ho okupační správa v roce 1944 zavřela. Odstěhoval jsem se na Chebsko a nějaký čas studoval na gymnáziu v Aši. Poslední ročník jsem ale dodělal zde v Chebu,“ vyprávěl Ivo Havlovič. Jako zajímavost přidal, že na maturitním vysvědčení všichni měli doložku, která je opravňovala nastoupit na jakoukoliv vysokou školu v Československu, aniž by museli vykonat přijímací zkoušku.

Toto opatření prý platilo rok po válce. O zajímavý příběh spolužáka se podělila organizátorka akce Schwippelová, když vyprávěla: „Chodil s námi do školy Milan Michelič, který pocházel z ašské německé rodiny. V roce 1948 dobrovolně odešli do Německa. Na Čechy však Michal nezanevřel a nechtěl také zapomenout češtinu. Celá léta jsme si dopisovali. Jednou jsem za ním byla i v Německu a také mě pozval na setkání do Paříže,“ vyprávěla Eva Schwippelová a dodala jaké problémy tehdy byly s úřady. „V Paříži jsem byla ve čtyřiasedmdesátém, ale před tím to byl úřední maraton. Dalo to hodně úsilí, abych dostala doložku a devizový příslib. Bez toho bych nemohla vycestovat“.

Z vyprávění účastníků vyplynulo, že byli v životě úspěšní. „Většina kluků ze třídy vystudovala vysokou školu. Převážně šlo o technické obory, ale i ekonomické a dva spolužáci se stali lékaři. Z děvčat vystudovala vysokou školu tři. Jedna například práva a byla dlouhá léta prokurátorkou,“ pochválil spolužáky Ivo Havlovič . „Jeden náš spolužák Zdeněk Padevěd se stal obchodním atašé ve Finsku, Švýcarsku a nakonec v Londýně,“ připomněl si ve vzpomínkách zesnulého spolužáka svěží osmdesátník Havlovič. Závěrem zhodnotili jací vlastně tenkrát byli studenti. Tlak tehdejší okupační správy zapříčinil, že se hodně učili a sportovali.

Autor: Tomáš Blecha

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení