Ještě letos čeká chebskou Galerii 4 velké stěhování. Ze současných čtyř míst se přesune pod jednu střechu do barokního špýcharu, jehož rekonstrukce je v plném proudu. Díky tomu se v Chebu budou moct konat i výstavy velkoformátových fotografií, na které v dosavadních prostorách nebylo místo. Lidé by také mohli zhlédnout i fotografie těch celosvětově nejuznávanějších dokumentaristů.

„Jsme před dokončením stavebních prací," uvedl Zbyněk Illek, ředitel Galerie 4. Ty by měly být hotové v září, poté přijde na řadu malování, pokládání lina a podobně. Celá rekonstrukce přišla na necelých třicet milionů korun a hradil ji Karlovarský kraj. „Pokud vše půjde podle plánu, termíny bychom měli stihnout," doplnil s tím, že slavnostní otevření nového Art Centra se má uskutečnit 4. prosince.

Pro stavbyvedoucího Petra Stoklasu šlo o první práci takového typu, rád by si ji ale zopakoval. „Je to hezká a zajímavá práce, ale také velmi náročná. To především pro velké množství ručních prací, které se zde prováděly," popisoval s tím, že se týkaly hlavně dřeva. Čistilo se ručně veškeré trámoví, některé trámy se musely vyměnit, stejně tak i některé uhnilé či vlhké sloupy. „A protože se zde upravovaly podlahy, které byly propadlé, bylo třeba zvednout asi o 10 centimetrů schodiště," uvedl další ze zajímavostí stavbyvedoucí.

Jak však doplnil ředitel Zbyněk Illek, co je nové, to nové zůstane a bude to poznat. „Je to filozofie naše i Davida Vávry, který nám připravil studii. Nechceme dělat něco á la baroko," vysvětlil.

Kdo má fotografii rád, přijde si v novém Art Centru opravdu na své. Nacházet se zde bude stálá expozice, dále dvě běžně velké či jedna rozsáhlá výstava, galerijní kavárna, ale také místo pro workshopy. Galerie chce rozšířit svou činnost i do oblasti vzdělávání, a to široké veřejnosti, ale i žáků základních a středních škol.

Art Centrum by mělo začít fungovat na konci letošního roku. „Slavnostní otevření se uskuteční pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla. Už zahajovací výstava, která bude věnovaná jubileu G4, bude opravdu rozsáhlá," prozradil Zbyněk Illek s tím, že na výstavě budou moct lidé spatřit takřka dvě stovky fotografií. V dosavadních prostorách jich mohlo být maximálně sedm desítek.

Ředitel by do Chebu rád přivezl i největší světová jména dokumentární fotografie. „Je pravda, že v současné době jednáme s Amber Side Gallery z Newcastlu, která vlastní poměrně rozsáhlou sbírku světové dokumentární fotografie. Pro mnohá díla však vlastní výstavní licenci jen pro Velkou Británii." Pokud by se ale podařilo získat licenci i pro Evropskou unii, mají se příznivci umění z Chebu i dalších koutů České republiky na co těšit.