Více než 600 hektarů lesa vlastní město Cheb u německého Tirschenreuthu. Jak již Deník informoval, soud v Regensburgu rozhodl o zrušení nucené správy. Zatím však není jasné, zda se německá strana odvolá.
„Podle informací, které máme, je možné požádat o odvolání do 15 dní od doručení rozsudku,“ uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. Odůvodnění rozsudku tudíž nemá k dispozici ani česká strana.
Podle informací Deníku soud argumentoval tím, že Cheb nemůže být zodpovědný za zabrání majetku vysídlenců prostřednictvím takzvaných Benešových dekretů. Vysídlenci mimo jiné chtěli, aby jim les zůstal i jako forma odplaty za to, že jim Češi zabavili majetek. Jak však starosta Vanoušek uvedl, nemá zatím zprávy jak o tom, že by se německá strana chtěla odvolat, tak i se práva na odvolání vzdát.
„Mohu ale potvrdit, že rozhodnutí soudu vyvolalo zvýšený zájem o náš majetek v Německu.“ Podle jeho slov se objevily i nabídky na odkup lesa. „Žádné zastupitelstvo ale zatím nerozhodlo o tom, že by se tento majetek měl prodat. Jediné, co bylo schválené, tak prodej hájenky manželům Kunzovým,“ dodal.
„Objevili se také zájemci, kteří by chtěli na území umístit větrné elektrárny,“ doplnil starostu Tomáš Linda, místostarosta. Jak Cheb s majetkem naloží, pokud rozhodnutí soudu nabyde právní moci, není zatím jasné.
V kauze Chebský les nejde jen o princip, ale také o finance. „Žaloba, o které se bavíme, se ale týkala jen vlastnického práva,“ vysvětloval Linda s tím, že o výnosech se musí rozhodnout zvlášť. Představitelé města Chebu potvrdili, že při posledním dotazu na stav účtu měla německá strana žádost Chebských o informaci odmítnout.