VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štamgasty trápí sporný les, upínají zrak k Praze

Mnichov, Praha –Bavorský premiér přijíždí poprvé od války a letech sporů kvůli vysídlencům do Česka.

18.12.2010
SDÍLEJ:

Horst SeehoferFoto: REUTERS

Na stole stojí osm piv a jako v každé správné bavorské hospůdce se stočí řeč na politiku. Téma číslo jedna: Češi a to, jak bavorský premiér Horst Seehofer dnes poprvé po 65 letech přijíždí do Prahy.

Zatímco v české hospodě tahle historická návštěva možná projde bez povšimnutí, v Tirschenreuthu v krčmě pod kostelem mají velká očekávání.

Stůl stálých hostů je tu specifický: sedí tu rodilí místní i vysídlenci z poválečného Československa. Kdo by čekal, že na Čechy jen nadávají, mýlí se. Před pěti lety přijali mezi sebe ke stolu i Čecha Pavla, který tu už přes 15 let pracuje a večer rád zajde na pivo.

„Odvádí tu ve firmě moc dobrou práci. Je nejlepší reklamou toho, jak si bez ohledu na minulost můžeme my a vy rozumět. Bez předsudků,“ říká mi asi 60letý Albert.

I když mají Pavla rádi, jednu věc tu část štamgastů Čechům nemůže odpustit: odsun.

Les: spor číslo jedna

„Nepopírám zločiny války ze strany nacistů. Ale i tohle bylo bezpráví a chtěl bych se jednou dožít silného vstřícného českého gesta,“ říká Ferdinad Waidhas. Jeho manželka pocházela z vesnice na Chebsku.

Když se do jejího bývalého domova na Chebsku jednou přijeli po revoluci podívat, cítili nemilou atmosféru.

Teď je u stolu nejvýbušnějším tématem spor o les. Leží kousek odtud na bavorském území a před pár týdny po 20 letech tahanic soud v bavorském Řezně rozhodl, že má připadnout do správy městu Chebu. To ho koupilo před válkou, jenže za komunismu se o něj nestaralo. Spravovali ho tedy Němci, kteří teď o něj mají přijít. Navíc je tu i hájenka s bavorskou restaurací.

„Je to přes 600 hektarů, nelíbí se mi to!“ usnášejí se muži u stolu. Seehofer by měl v Praze trvat na tom, že nám zůstane, myslí si. Bojí se, co bude Cheb chtít s lesem dělat.

Soud argumentoval, že Cheb nemůže být zodpovědný za zabrání majetku vysídlenců prostřednictvím tzv. Benešových dekretů. Vysídlenci mimo jiné chtěli, aby jim les zůstal i jako forma odplaty za to, že jim Češi zabavili majetek.

Na dekrety v Praze nejspíš přijde řeč, ale nic se na nich měnit nebude. Seehofer je pragmatik a před cestou Deníku řekl, že půjde spíš o „otevření dveří mezi sousedy“.

„Chápu, že Mnichov zajímají jiné věci než pitvání se v minulosti,“ dodává pan Albert.

Seehoferův předchůdce Edmund Stoiber (oba CSU) s Čechy nemluvil. Potomci vysídlenců vždy patřili k nejvěrnějším voličům CSU. Mezitím se ale společnost změnila.

Bavorsko je 18. největší ekonomikou světa a naším obřím obchodním partnerem. A naopak. „Otevření hranic, vstup do EU, dálnice D5 bylo tím nejlepším pro oživení regionu z české i bavorské strany,“ tvrdí hospodářská komora v Řezně. Studie ukazuje, že se zvedla životní úroveň nejen v zapadlých částech ČR, ale i v opomíjeném východním Bavorsku.

„Jednání o revizi vlastnických poměrů nesmí být tématem setkání,“ říká bavorský europoslanec Martin Kastler (CSU). O čem se tedy bavit?

Třeba si vzít příklad z bavorského školství, řešit se může i otázka zasahování českých lékařů na území Bavorska, stavba koridorů či problém kontrol českých řidičů. Seehofer se má setkat i s kardinálem Dominikem Dukou.

Autor: Tomáš Procházka

18.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení