Kuchyňské zařízení z počátku dvacátého století, truhlářská dílna nebo obrazy a mnoho dalšího čítá sbírka Miroslava Strejce z Dolního Žandova. Radost mu dělají historické i modernější kousky už několik let, ale poprvé se o ně rozhodl podělit i s veřejností.

Výstava jeho sbírky se uskuteční 30. a 31. července od 10 do 18 hodin v sále kulturního domu v Dolním Žandově.

„Výstavu jsem se rozhodl pořádat vůbec poprvé,“ uvedl Strejc, který má ve své sbírce věci, které jsou i tři sta let staré. „Najdeme v ní staré nářadí, hudební nástroje nebo také hračky. Má sbírka není soustředěná na nic, je to taková všehochuť.“ Miroslav Strejc se ale nevěnuje jen starodávným předmětům.

„Sbírám i modernější věci, například telefony, elektroniku nebo porcelán. Dokonce jsou zde i fotoaparáty,“ přiblížil.

Svému koníčku se věnuje pět let.

„Začal jsem s mincemi a najednou se sbírka začala rozšiřovat a v současné době vlastním několik desítek tisíc kusů,“ sdělil sběratel. Víkendovou akcí chce nejen potěšit oko návštěvníka, ale také vyřešit budoucnost. „Takové věci nejsou pro to, aby se schovávaly na půdách, ale na to, aby je vidělo co nejvíce lidí. Moc bych si přál, aby byly k vidění neustále,“ dodal.

„O výstavě jsem slyšela,“ řekla Anna z Dolního Žandova. „Staré kousky se mi líbí a přijdu se podívat. Osobně bych přivítala nějakou stálou expozici, možná by obec přilákala návštěvníky.