„Zapojením do pracovního programu se snažíme eliminovat rizika sociálního vyloučení," říká vedoucí Eva Pušová. „Tato rizika jsou prohlubována délkou nezaměstnanosti. Poskytujeme uživatelům přímé placené zaměstnání a socioterapeutickou podporu, čímž se snažíme působit i preventivně."

K pracovním činnostem patří práce v Humanitárním skladu, kde probíhá příjem, třídění, stěhování a výdej přijatých věcí. Od dárců tu shromažďují použité oblečení, nábytek a další potřeby pro domácnost. Sklad slouží sociálně potřebným i široké veřejnosti.

Středisko sociální rehabilitace (SSR)Adresa: Cukrovarská 16, 301 00 Plzeň
Telefon: 377 320 621, 731 433 018
E-mail: pusova@dchp.cz
Web: www.dchp.cz
Vedoucí projektu: Mgr. Eva Pušová

Provozní doba SSR:
Pondělí: 7.15–14.45
Úterý: 7.15–17.45
Středa: 7.15–14.45
Čtvrtek: 17.15.–17.45
Pátek: 7.15–13.45
Polední pauza: 12.00–13.00

Humanitární sklad Otevírací doba:
Pondělí: 9.00–14.30
Úterý: 9.00–17.00
Středa: 9.00–14.30
Čtvrtek: 9.00–17.00
Pátek: 9.00–12.00
Polední pauza: 12.00–13.00
Kontakt: 731 433 144

Sociální výdeje:
Úterý: osoby s dětmi
Středa: jednotlivci

Doba výdeje:
9.30–11.30 a 13.00–14.00

Další možností je práce v dílně zpracování textilního odpadu, kde probíhá výběr šatstva, řezání a balení hadrů.

„S našimi klienty se setkávají Plzeňané také na zastávkách a tratích tramvajové dopravy v Plzni, kde provádí úklid," pokračuje Eva Pušová.

Humanitární sklad

Ve skladu získají materiální pomoc sociálně znevýhodnění nebo osoby v krizi a to na základě doporučení poskytovatelů sociálních služeb a úřadů místní správy a samosprávy. Od ledna do prosince 2014 bylo v šatníku Humanitárního skladu bezplatně vydáno 608 osobám v nouzi a jedné organizaci celkem 7 508 kusů ošacení, nábytku či nádobí. Zejména na doporučení sociálního úřadu, ale rovněž bez tohoto doporučení.

V humanitárním skladu je možné zakoupit nebo dostat v rámci sociálního výdeje i základní vybavení domácnosti a nábytek. Největší zájem lidé projevují o skříně a postele pro dospělé i pro děti.

„Zájem o lůžka a základní nábytek, jako jsou skříně, stoly a židle, neustále stoupá," upozorňuje Eva Pušová. I proto prosíme veřejnost o pomoc. Dárci mohou kontaktovat pracovníky Střediska sociální rehabilitace a Humanitárního skladu". Humanitární sklad využívají i lidé, kteří potřebují pro sebe nebo pro rodinné příslušníky zdravotní pomůcky (polohovací lůžka, chodítka, vozíky apod.). Tyto pomůcky jsou k dispozici široké veřejnosti.

Zpracování použitého šatstva

Středisko sociální rehabilitace spolupracuje s firmou Dimatex, která sbírá obnošené šatstvo pomocí kontejnerů. Momentálně je jich rozmístěno na území Plzeňského kraje celkem 105. Z toho 20 v Plzni, hlavně na území Městského obvodu Plzeň 1 a Plzeň 4. „Kontejnery jsou označeny logem Charity," uvádí ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

„Poskytujeme tak veřejnosti garanci, že sebrané šatstvo a obuv budou využity k pomoci sociálně slabším lidem." Sběrem obnošeného a vyřazeného šatstva se zabývá v České republice několik firem. Na rozdíl od některých z nich ale Dimatex oblečení nedodává do second handů. „Podmínkou naší spolupráce je, aby sebrané šatstvo bylo dodáno do Humanitárního skladu," říká Jiří Lodr.

„Naši pracovníci ho pak třídí. Použitelné oblečení využijeme v charitních šatnících pro sociálně slabší jedince."

Ve skladu se kromě třídění vhodné kusy šatstva upravují. „Někdy stačí málo a původní vada se snadno odstraní," doplňuje Eva Pušová. „Jindy už se oblečení nedá opravit. Lidé nám přinášejí úplně nové kusy, ale také věci nevyužitelné nebo příliš poničené."

Poškozené nebo příliš obnošené šatstvo si firma odveze a zrecykluje na čistící hadry a textilie. Ke zpracování si odváží i nevyužitelné šatstvo, které přivážejí do skladu jiné instituce nebo jednotlivci. Společnost Dimatex sváží do Humanitárního skladu šatstvo jednou týdně. Za první čtvrtletí letošního roku tak dodala skoro 4 tuny ošacení a obuvi. Zároveň odebrala přes 16 tun nepotřebného ošacení a textilu k recyklaci.

Sociální bydlení

Návaznou službu projektu SSR představuje Dům sv. Vincence v Plzni-Koterově. V budově bývalé školy je k dispozici 9 bytových jednotek, z toho 6 garsoniér a 2 byty velikosti 1+1 a byt správce. Cílovou skupinu tvoří především uživatelé SSR a dále osoby, které potřebují přechodné bydlení pro překlenutí tíživé situace. V průběhu roku 2014 se zde vystřídalo 5 uživatelů SSR. Současně zde bylo ubytováno 6 osob přicházejících mimo SSR. Dům v Koterově patří mezi objekty tzv. sociálního bydlení.

Miroslav Anton