Snaží se alespoň částečně zabránit lžím a dezinformacím, které se týkají pomoci ukrajinským uprchlíkům v Mariánských Lázních a okolí. „Ach jo… Obvykle nezačínám příspěvek citoslovcem, ale tentokrát je to třeba. Když dřív někdo lhal, říkalo se tomu lhaní. Dnes je moderní tuto záležitost označovat jako dezinformace, ale podstata je pořád stejná a účel je celkem jasný. Jde o to přiklonit si na svou stranu více lidí a sázet přitom na to, že si informace stejně málokdo ověřuje,“ sděluje s tím, že poukazuje na dřívější boj proti dezinformacím ohledně covidu. „Teď je populární téma uprchlíků. Budu jmenovat tři neuvěřitelné příklady za všechny, a to z mé vlastní zkušenosti během konverzací se třemi nejmenovanými dámami. První tvrzení pisatelky zní, že uprchlíci nic neplatí v obchodech. Stačí říct, že je z Ukrajiny a může si vzít, co chce,“ popisuje příklad hoaxu.

Martin Kalina tuto dezinformaci naprosto vyvrací. „Tohle je už tak absurdní, že jsem ani nevěděl, jak přesně odpovědět. Je to naprostá hloupost a obchody v Mariánských Lázních takový servis opravdu neposkytují,“ upřesňuje a pokračuje s druhým příkladem za vše. „Často slýchávám, že Ukrajinci mají vstup do městského bazénu zdarma a že Češi už se tam skoro ani nehnou.

Farní charita Cheb společně s 5. základní školou Cheb uspořádali více jak hodinový koncert, aby pomohli lidem, kteří prchají před válkou a nyní žijí v Chebu a okolí.
V Chebu pomáhaly děti Ukrajině, kostel sv. Mikuláše se zaplnil

Opět se jedná o naprostou lež. Zdarma mají vstup do bazénu jen děti, a to v sobotu dopoledne. A je úplně jedno, jaké národnosti dítě je. Dospělý doprovod si vstup do bazénu úplně normálně platí a opět na jeho národnosti nezáleží,“ vysvětluje a líčí i osobní rozhovor se ženou, která starostu přesvědčovala, že město uprchlíkům rozdává zdarma rezidentní karty. „Stejně jako v prvních dvou příkladech jde o naprostou lež. Uprchlíci na rezidentní karty zdarma nárok nemají. V případě, že parkují v rezidentní zóně, dá jim městská policie na auto upozornění a výzvu k tomu, aby si přeparkovali na centrální parkoviště. Zapíšou si SPZ a v případě, že se situace opakuje, udělují pokuty jako komukoli jinému," dodává Kalina s tím, že pokud občané na nějaké tvrzení narazí a nemají ho ověřené z důvěryhodných zdrojů, prosí je, aby tuto nepodloženou informaci alespoň nešířili dál.