„Statek v Milíkově prošel kompletní rekonstrukcí, opraveny byly všechny jeho objekty. Začalo se v roce 2014 a pokračovalo se po etapách. První budovou statku, která rekonstrukcí prošla, byla stodola. Poté následovala kolna a v roce 2017 se začalo s přípravou rekonstrukce obytného stavení. V poslední části se budovalo nové sociální zařízení pro návštěvníky,“ říká etnografka Muzea Cheb Iva Votroubková.

Podle jejích slov výjimečnost statku docení především lidé z jiných krajů. „Důvodem je chebská hrázděná architektura, která je typická jenom pro oblast na Chebsku. Budova je specifická především svou strukturou, jedná se totiž o čtyřstranný hrázděný statek. Bohužel nemá dochovanou čtvrtou základní budovu, která vždy bývala součástí tohoto statku, a to je část samotného chléva. Místo ní byl v sedmdesátých letech minulého století vystavěný domek, který připomínal výminek. Ten nám bude sloužit jako informační prostor, pokladna, nebo zázemí pro návštěvníky,“ pokračuje.

Velkého dne se opravený milíkovský statek dočká 11. září, kdy bude slavnostně zpřístupněn veřejnosti. V těchto dnech se na statku ještě finišují dokončovací práce a buduje se expozice, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout. „Expozice se bude týkat života na zemědělském statku, na selském hospodářství. Návštěvníci uvidí, jakým stylem a způsobem mohla být zařízena obytná světnice, jak mohl vypadat chlév, který je součástí obytného domu. Lidé se také seznámí s různým nářadím s drobnou zemědělskou technikou a načerpají atmosféru života našich předků,“ dodává Iva Votroubková.