Den po dni sledují lidé stavbu nového dopravního terminálu v Chebu. Nová podoba autobusového nádraží se začíná pomalu rýsovat.

„Před dokončením je hrubá stavba budovy polygonu, tedy ocelové konstrukce a opláštění budovy," uvedla Jana Pavlíková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje. „Hotovy jsou základní konstrukce pro přístřešky zastávek a dále jsou zde provedeny prefa prvky na ukotvení budoucích přístřešků," sdělila s tím, že teď je před stavebníky dokončení finálních povrchů terminálu a Žižkovy ulice. „Také budou pokračovat práce na plášti fasády a montáži střešního pláště budovy polygonu. Následně proběhne montáž ocelové konstrukce 'suché cesty'. Harmonogram stavby zatím stavebníci dodržují, stavba bude hotova na konci letošního roku," sdělila.

Stavbu pečlivě pozoruje řada místních občanů. „Chodím se sem dívat každý druhý den," řekl Antonín Hájek z Chebu. „Stavebníkům to jde od ruky."
Podle místních obyvatel i návštěvníků Chebu bylo původní nádraží z roku 1966 značně zastaralé a nevyhovující.

„Bylo to pro ostudu," řekl jeden z oslovených Chebanů Jaroslav Němec. „Ani se nedivím, že původní podoba nádraží odrazuje lidi, aby městskou hromadnou dopravu využívali."
Se stavbou terminálu se v Chebu začalo v zimě a na konci roku má být hotovo. Veškeré práce přijdou pokladnu Karlovarského kraje na 117 milionů korun. Náklady z podstatné části pokryje evropská dotace z Regionálního operačního programu. Devět milionů korun přispělo také město Cheb.

„Jde o stavbu, kterou město dlouhá léta potřebuje," uvedl již dřív chebský starosta Pavel Vanoušek. „Doufáme, že moderní prostředí terminálu přispěje k tomu, že městská hromadná doprava bude více využívána."

Charakteristickým znakem nového terminálu bude centrální multifunkční budova ve tvaru šestiúhelníku. Její součástí má být kromě dispečinku a zázemí pro zaměstnance také infocentrum pro cestující, úschovna kol nebo občerstvení. Kolem šestiúhelníku pak budou rozmístěna jednotlivá odjezdová a příjezdová stanoviště autobusů. Mnohé části budou zastřešené, takže již cestující nebudou na spoj muset čekat na dešti.

Změna ale čeká v souvislosti se stavbou také šoféry. Některé přilehlé komunikace projdou rekonstrukcí, navíc přibyly před terminálem dva nové semafory.

Stavba dává zabrat těm, kteří v okolí bydlí. Trápí je prach a hluk. Řidiči zase musejí objíždět zavřené ulice.

Nepracuje se ale pouze v Chebu. Dopravní terminál mají od minulého roku v Sokolově, 11. září se bude slavnostně otevírat také ten mariánskolázeňský. S podobným projektem se do budoucna počítá i v Karlových Varech.