VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba pavilonu bude stát téměř 200 miliónů

Mariánské Lázně – Tým lidí ze společnosti připravil návrh a studii ke stavbě nového nemocničního pavilonu. Ten stávající by měla nahradit moderní architektura. Nový pavilon ponese název Teploměr, jelikož mu bude svým tvarem podobný.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Plastický chirurg, majitel několika klinik a bývalý moderátor pořadu Tabu na TV Nova Roman Šmucler.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Nemocnici v Mariánských Lázních čeká velká změna. Společnost Asklepion v čele s Romanem Šmuclerem odkoupila část podílu v mariánskolázeňském špitálu. Tým lidí ze společnosti připravil návrh a studii ke stavbě nového nemocničního pavilonu. Ten stávající by měla nahradit moderní architektura. Nový pavilon ponese název Teploměr, jelikož mu bude svým tvarem podobný. Deníku odpověděl na pár otázek k tomuto tématu vlastník společnosti Asklepion, Roman Šmucler.

Co přinese nový pavilon lidem?

Veškerá medicína bude v jednom místě. Stav objektu Taormina a jeho oddělení od vlastní nemocnice je neudržitelné. Nová nemocnice přispěje k fixaci vzácného medicínského personálu. Mariánské Lázně budou mít jednu z nejmodernějších nemocnic v zemi. Tím nejenom stoupne kvalita péče o vlastní občany, ale bude to velká výhoda i v turistickém ruchu třeba ve srovnání s Karlovými Vary. To vše nestojí daňové poplatníky či obyvatele města ani korunu. Po dostavbě nového pavilonu začne rekonstrukce dnešní hlavní budovy.

Obyvatelé se obávají, že se stavba velmi protáhne. Jak dlouho budou práce trvat?

Jakmile dostaneme stavební povolení, což očekáváme řádově v týdnech, vypíšeme výběrové řízení na stavební firmu a pak už bude znám přesný plán. Demolice stávajících obslužných budov (nikoli jakékoli lůžkové části) začne v létě a tím i celá stavba. Půjde-li vše optimálně, před koncem roku 2012 bychom měli být v provozu.

Objevují se dohady o tom, že jste odkoupili nemocnici od města celou. Je to pravda?

Ne, to vůbec není pravda. My musíme do konce léta navýšit podle kupní smlouvy kapitál ve společnosti o 70 miliónů korun. Město se nakonec rozhodlo na nemocnici nepřispět a kapitál nenavýšit. Je to nyní velmi pochopitelné, ale nám to nadělalo problémy. Naším navýšením kapitálu podíl města klesne. I když je to pro nás nevýhodné, navrhli jsme, že zbylý podíl odkoupíme nyní, když má nejvyšší cenu. Chceme působit v městě dlouhodobě a nechceme, aby měl někdo pocit, že mohlo město získat více. Zatím není nic rozhodnuto. Pokud by město chtělo ve společnosti zůstat, určitě to pro nás neznamená problém. Spolupráce s městem je u nemocnice velmi důležitá a to i kdyby mělo nulový podíl.

Nemusejí se lidé obávat toho, že se z nemocnice vytratí nějaké obory medicíny, které tam jsou zaběhnuté?

To bychom byli sami proti sobě. Každý obor znamená vyšší rentabilitu a bojujeme takzvaně o každou postel. Jediné nebezpečí plyne od toho, že by nějaký lobbista vymohl přesunutí části našich lůžek jinam, třeba do Chebu či Plané. Časté jsou útoky lékařů, kteří chtějí převzít naše ambulance. Byl by to nesmysl, leč lobbisté v naší zemi vládnou a je třeba být neustále ve střehu. Zatím se nám daří drobně získávat. Například jsme pořídili po desetiletích slibů počítačovou tomografii špičkové úrovně. Tím se dramaticky zvyšuje celková kvalita péče. A nezůstane jen u toho.

Jaké zdravotní obory budou umístěné v novém pavilonu „Teploměr“?

Přesouvají se tam pracoviště z budovy Taormina- lůžka následné péče, rehabilitace, laboratoře a z hlavní budovy interna a část ambulancí. Zároveň se z Tepelské ulice do „Teploměru“ přestěhuje ředitelství. Rádi bychom i nová oddělení, která dle našeho názoru v oblasti chybějí, ale zdravotní pojišťovny si zatím více péče nepřejí.

Budou vaše služby určené i pro běžné občany? Proslýchalo se, že bude v nové budově umístěna i estetická chirurgie, je to pravda?

Nemocnice se staví přesně pro ty občany, kteří jsou v ní dosud. Tedy je to celé o dramatickém zvýšení kvality a komfortu takřka bez zlepšení výnosů. Estetickou chirurgii provozujeme již nyní, jsou to řádově desítky hospitalizací ročně, z hlediska nemocnice zanedbatelný počet, který by sám na sebe nevydělal a lékaři na operace dojíždějí z Prahy či z Plzně. Znamená to však navýšení prostředků díky kterému si můžeme dovolit investovat do péče „na pojišťovnu“, zatímco jinde se městské a i okresní nemocnice zavírají.

Kolik bude výstavba stát celkem?

Samotná stavba přesáhne podle našich odhadů lehce 100 miliónů korun. Objekt je však třeba vybavit, poměrně hodně jsme zaplatili za pozemky a musíme opravit starou budovu. Částka není do detailů vyčíslena ale budeme investovat ze svého mezi 175 a 200 miliónů korun. Návratnost investice je dlouhodobá.

Autor: Lukáš Maďa

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sázení stromků v rámci projektu WeLoveŠumava.
16

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Chystají lampionový průvod

Mariánské Lázně - Tradiční lampionový průvod den před výročím vyhlášení samostatného československého státu se uskuteční v Mariánských Lázních.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

Budou mít nového průvodce

Mariánské Lázně -Nový propagační materiál provede turisty Mariánskými Lázněmi. Malý průvodce městem nabídne návštěvníkům vše potřebné na jednom místě.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení