Ten, kdo by zítra zamířil na svůj pravidelný železniční spoj, pohoří. Odboráři totiž necouvli a z nádraží nevyjede během dvaceti čtyř hodin ani jeden vlak Českých drah. „Je to strašné, jezdím pravidelně do práce vlakem. Asi budu muset zůstat doma,“ posteskl si František Svoboda z Karlových Varů.
Informaci, že dráhy necouvnou, potvrdila Radka Pistoriusová, mluvčí Českých drah. „Rychlíky ani osobní vlaky jezdit nebudou v rámci stávky celých čtyřiadvacet hodin. Ještě lidem podáme přesné informace, jak budeme vracet jízdné a podobně,“ uvedla mluvčí.

Stávka Českých drah zkomplikuje život i soukromému dopravci Viamont Regio, a.s. Ten sice stávkovat nebude, ale i tak připouští možné komplikace. Pokud totiž skutečně ve čtvrtek nebudou dráhy v Sokolově přijímat žádné vlaky, budou muset soupravy směrem z Kraslic končit ve Svatavě. „Zde by lidé přesedali do autobusů, které by je pak odvezly na nádraží v Sokolově,“ nastínil provizorní řešení Pavel Raška, vedoucí střediska Karlovarsko společnosti Viamont Regio.

Na trati z Karlových Varů do Mariánských Lázní se snaží Viamont najít náhradní autobusovou dopravu. „Tady se momentálně snažíme sehnat autobusy, abychom zajistili náhradní dopravu. Pro naše cestující budeme chtít udělat maximum. Situace ale není jednoduchá,“ poznamenal Raška.
Situaci monitoruje také Karlovarský kraj.

„Sledujeme dění týkající se stávky odborů v dopravě na území našeho regionu. Průběžně jsme informováni i ze strany dopravců. V současnosti platí, že odboráři v autobusové dopravě podpoří protest plánovaný na čtvrtek 16. června symbolicky, jiná situace je ovšem v železniční dopravě.

Podle informací Českých drah bude doprava na jimi provozovaných tratích zastavena, kromě tratí, na nichž jsou výluky, tedy železnice mezi Karlovými Vary, Nejdkem a Potůčky, směr Cheb, Františkovy Lázně a Bad Brambach a z Chebu do Schirndingu, a kde i během čtvrtka bude zajištěna náhradní autobusová doprava,“ informoval Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. „Vedení podniku nyní zvažuje kyvadlovou dopravu autobusy do škol, o konečném rozhodnutí ještě bude informovat veřejnost i vedení kraje,“ dodal Navrátil.

Dobrou zprávou pro cestující v Karlových Varech je informace, že městská hromadná doprava v lázních pojede normálně.
„Po dohodě s odborovou organizací můžeme oznámit, že zítra vyjedou všechny městské a linkové autobusy včetně lanových drah podle jízdních řádů platných pro tento den,“ potvrdil Pavel Bohánek, ředitel karlovarského dopravního podniku. „Stávka vyhlášená dopravními odborovými svazy bude podpořena pouze symbolicky, v autobusech budou vylepeny plakáty o stávce v dopravě a pracovníci společnosti, kteří budou vyjadřovat podporu stávce, budou označeni kulatou nálepkou,“ dodal ředitel.

Že by stávka na železnici ohrozila výuku, se školy v kraji příliš neobávají. „Žádné zvláštní řešení na čtvrteční den, co se týče železniční stávky, neplánujeme,“ řekl zástupce ředitele pro teoretické vyučování na Integrované střední škole v Chebu Tomáš Humeník Babický.
„Spousta studentů se k nám dostane autobusem. Nepočítáme s tím, že by výrazným způsobem vzrostla absence,“ nastínil zástupce ředitele Humeník.

(jah,mih,bur)