Zřejmě z obavy, aby nebyli nadřízenými popotahováni, se chebští policisté a hasiči do odborů nehrnou, ačkoliv s novým služebním zákonem nesouhlasí a někteří přišli o hodnosti a peníze.


„Nevím o nikom z Chebu, kdo by byl v odborech,“ řekl 36letý policista Martin. „Po změně zákona mi sebrali z platu asi čtyři tisíce korun, ale přiznávám, že nestojím o to, ukazovat se někde v Praze.“ Martin tím naráží na plánovanou akci, při které Unie bezpečnostních složek (UBS) v pondělí 30. dubna předá ministru vnitra petici za stabilizaci stavu bezpečnostních sborů. Tu podepsaly již tisíce policistů, hasičů i členů vězeňské služby z celé ČR. Svého předsedu by měla přijet podpořit také asi stovka členů. Nové odbory už mají za sebou také první jednání s vedením. Policejní prezident si po únorové demonstraci sice pozval zástupce Iniciativy (ti při demonstraci zastupovali ozbrojené složky), ale organizátoři protestů už za ním přišli jako čerství odboroví funkcionáři. Nové odbory také chtějí řešit naschvály, které vedení dělalo účastníkům demonstrace. Některé si dokonce jejich šéfové pozvali na kobereček, aby jim vysvětlili svá kritická vyjádření v médiích.

„Slyšel jsem o petici, ale ještě jsem ji neviděl,“ uvedl Martin. „Je ale pravda, že UBS, jako autor petice, se ozývá daleko hlučněji, než odbory. Stejně to dopadne tak, že si hodně kluků bude hledat jiné zaměstnání,“ povzdechl si nakonec. Předseda Odborového svazu hasičů (OSH) Vladimír Mühlfeit k plánované akci na internetových stránkách OSH uvedl: „Jako předseda OSH mám za partnera asi desátého ministra vnitra a ještě stále necítím potřebu mít na podporu svého jednání s ním pod okny ´svoje´ lidi, nepotřebuji to.“