Jde tak o doprovodnou akci tohoto projektu. Celkem vyšla na více než milion korun.

„Velmi vítám podobné akce, kdy se obce a města snaží odkrýt minulost některých míst, která už dávno padla v zapomenutí," uvedla Jana Králová z Chebu, která do Hranic jezdí za známými.

„Stezka nese název Cesta kamenů a má znázorňovat cestu s pěti zastaveními u významných bodů, kde existují pomníky," uvedl starosta Hranic Miroslav Picka. „Stezka je momentálně před dokončením a hotová by měla být do konce října," informoval starosta.

Turistické zákoutí naváže na německou naučnou stezku, která má podobný charakter. A vede také okolo pamětních míst.

„Hodnota této naučné stezky je 1,5 milionu, z čehož 80 procent pokryjí evropské dotace a 5% zaplatí Ministerstvo pro místní rozvoj. Stezka je volně přístupná pro veřejnost celoročně, protože je prakticky vedená veřejnými komunikacemi," upřesnil starosta Hranic Miroslav Picka. První zastávkou budou Hraniční kameny. Ty tvoří souvislou množinu bodů kolem České republiky a určují státní hranici. Dalším bodem na turistické stezce je Smírčí kříž. Ten se nachází v bývalé oblasti obce Kaiserhammer. Místo se stalo 40 let nepřístupným. Dalšími zastávkami jsou ´Trigon´, ´Kostelní náměstí´ a ´Zřícený bombardér´.