Připojuje se k nim také Západočeské divadlo v Chebu a činohra Karlovarského městského divadla.

U této příležitosti připravily premiéru představení s názvem Boryš umí po skalinách.

V Chebu půjde o první premiéru nové sezony s názvem Sezóna šprtů a repetentů. Podle autora a režiséra Zdeňka Bartoše ale nelze představení Boryš umí po skalinách žánrově zařadit.

„Cíleně budujeme multižánrový tvar, koláž, mozaiku. Humor se mísí s patosem, slovo s pohybem, tanec se stínohrou a projekcí,“ vysvětlil.

Výraznou složkou inscenace je hudba Vladivojny La Chia, která je důležitou součástí výsledného tvaru a tanečních pasáží, jejichž autorkou je Ivana Dukić.

Představení volně navazuje na inscenaci Od praotce k tatíčkovi – začíná tam, kde se tehdy skončilo, v roce 1918. Diváci se ale mimo jiné seznámí i se životem nejslavnějšího českého horolezce Vlastimila Boryše, jehož jméno se dostalo až do textu české hymny. Narodil se 28. října 1918 v česko-německém manželství a v průběhu dvacátého století byl hrdinou nebo alespoň očitým svědkem většiny událostí, které formovaly historii, a tím i současnost České republiky.

Kdo dorazí na představení, dozví se, jaký byl vztah Boryšovy matky ke Karlu Čapkovi, jak určil Boryšův osud jeden loketský jednooký knihkupec, proč nebyly natočeny Lásky jedné tmavovlásky, jaký byl vztah Boryše a profesora Wichterleho a mnoho dalšího.

„Čtvrtý projekt vycházející z úzké spolupráce Karlovarského městského divadla a Západočeského divadla v Chebu se chýlí k premiéře – v Karlových Varech již v sobotu 27. října od 19.30 hodin, v Chebu v neděli 28. října od 19 hodin,“ doplnila Hana Jiřinová z obchodního oddělení Západočeského divadla v Chebu.