VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štolou do nitra sopky

Cheb - Na vlastní oči spatřit vnitřek vyhaslého vulkánu. To je zážitek, na který se mohou začít těšit lidé nejen z Karlovarského kraje.

8.6.2017
SDÍLEJ:

První metry vstupu do podzemí vyhaslé sopky se podařilo horníkům vykopat. Další desítky metrů na ně čekají.Foto: Deník / Buriánek Jan

Seismologové spolu s horníky totiž začali prohlubovat další metry takzvané Goethovy štoly v sopce Komorní hůrka. Do 180 let starých důlních cest by se lidé mohli podívat už v průběhu září. Zatím mají odborníci na hornické práce 300 tisíc korun. „Začali jsme vchod do štoly hloubit pomocí bagru, což nám značně usnadnilo a hlavně urychlilo práci,“ sdělil seismolog Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. „Hned prvních pět metrů osadíme důlními výztužemi a následně už budeme pokračovat v důlních pracích v podzemí vyhaslé sopky,“ vysvětlil Milan Brož.

Aby mohli geologové pokračovat v důlních pracích, musejí současnou vyhloubenou díru zasypat. A pak už budou pokračovat v hloubení staré cesty pod povrchem pomocí krumpáče, lopat a podobně.

„Horníci budou pokračovat v úhlu přibližně třiceti stupňů pod sopku Komorní hůrka a měli by postupně narazit až na hlavní štolu v podzemí,“ informoval Milan Brož.

Vyhloubenou horninu, kterou budou muset odborníci vykopat, budou ven vyvážet pomocí vrátku, což je jednoduchý naviják.

„Všechny práce se uskuteční podle všech důlních standardů,“ poznamenal Milan Brož.

První metry historické štoly pod Komorní hůrkou by se pro zájemce otevřely už na konci září, kdy se ve Františkových Lázních uskuteční i odborný seminář.

„Až budou všechny práce hotové, osadíme samozřejmě chodbu bezpečnostními lampami, které návštěvníkům pomohou si vnitřek chodby důkladně prohlédnout. A především i horninu vyhaslé sopky. Světla budou s velkou pravděpodobností napájené z akumulátorů a světla by měla být zhotovena z LED diod,“ vysvětlil seismolog Brož.

Kvůli bezpečnosti lidí nebudou moci do štoly vstupovat zájemci volně, ale vždy bude u vstupu do podzemí přítomen odborník. Ten také zajistí, aby si lidé na hlavu vzali helmu.

„Volně přístupný bude i do budoucna pouze ten portál, jako je tomu dnes, ale následně bude vchod pod vulkán ohraničen a zabezpečen mříží. Přece jen se jedná o důlní prostor, který musí být bezpečnostně zajištěný,“ okomentoval Milan Brož.

Celkem by měli odborníci vyhloubit štolu dlouhou asi třicet metrů. Záleží na tom, kdy dosáhnou vulkanických hornin.

Kompletní důlní práce skončí přibližně za tři roky.

Autor: Jan Buriánek

8.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení