Kontrola veřejného pořádku, parkování, rušení nočního klidu, prostituce, nádražní budovy. Ale také hlídání pěší zóny, areálu Krajinky a v tomto období také historického Špalíčku. To vše je běžná činnost chebských strážníků. V posledních dnech se ale setkali také s kuriózními zásahy.

„Například jsme zadrželi pachatele, který v šest hodin ráno odcizil jednomu z dělníků u Špalíčku batoh, chytili jsme ho až o dvě ulice dál. Vše je zaznamenáno na kamerovém systému,“ uvedl strážník Stanislav Makovička. Historický Špalíček se právě opravuje a v nočních hodinách se strážníci navíc zaměřují i na to, aby někdo nevyužil lešení jako snadné cesty dovnitř objektu.

V Židovské ulici muž rozebíral vrak auta. „Hlídka vyjížděla na oznámení, že někdo v rozporu s předpisy rozebírá auto. Strážníci zkontrolovali muže i auto, zda není kradené, muže poučili a nařídili mu nepořádek odklidit, což učinil,“ sdělil Makovička. Věc pak strážníci postoupili příslušným odborům města.

Ve Vrázově ulici pro změnu místní obyvatel nahlásil, že se tu pálí pneumatiky. „Pak jsme zjistili, že tady Hasičský záchranný sbor nacvičuje záchranu člověka z auta,“ upřesnil Makovička.

Mezi zajímavé akce patří ta, při které strážníci odchytávali papouška, Alexandra horského, v obchodním centru v Chebu. Uletěl ze zverimexu a dva dny poletoval po objektu. „Což o to, přes den to moc nevadilo, ale v noci zapínal alarm,“ smál se Makovička.

„Domluvili jsme se, že pokud seženou plošinu, odchytíme jim ho. Papoušek si totiž sedl do požárního světlíku, asi osm metrů nad zemí. Tam neměl kam uletět a dal by se chytit do sítě. Plošina nakonec nebyla, ale papoušek naštěstí z té osmimetrové výšky sletěl níž nad prodejny, kam vylezl strážník Oldřich Orság po žebříku a kde jej honil se síťkou,“ vyprávěl Makovička.

Ne, že by strážník papouška chytil, ale opeřenec se neustálým únikem natolik unavil, že sletěl na zem, kde jej odlapili přihlížející diváci. I když ti prý většinou fandili papouškovi, ne lovcům. K dalším zachráněným zvířatům z nedávné doby patří pes, kterého jeho majitelka ponechala v bytě, ze kterého se odstěhovala.

„Člověk už se naučil, že strážníci k Chebu patří,“ poznamenal Cheban Jan Tomášek. „Proto je také stále víc lidí vola jako první, když se něco děje,“ řekl.